علت بالا زدن و پرشدن چاه فاضلاب چیست؟

پر شدن چاه و یا بالا زدن آن قطعا اتفاق بسیار بدی در زندگی هر خانواده ای خواهد بود. این چاه ها ممکن است به فاضلاب ها در توالت و یا آشپزخانه مربوط باشد و حتی ساختمان ها را هم تحت تاثیر قرار دهد. البته این قضیه چندان هم اتفاق عجیبی نیست و ممکن است برای هر ساختمانی رخ دهد.

پر شدن چاه در وهله ی اول به جایی که زندگی می کنید، بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر منزل شما در منطقه ای کوهستانی باشد، آبرسانی به آن جا معمولا با مشکلاتی مواجه بوده و در نتیجه چاه ها زودتر پر می شوند. البته بالا آمدن چاه دلایل دیگری هم دارد که در ادامه به همه ی آن ها اشاره خواهیم داشت.

مسئله ای که ذکر شد آن قدر حائز اهمیت است که ما در این مقاله قصد داریم تا شما را بیش از پیش با آن آشنا کنیم. از اهداف این متن باید به بررسی علل مختلف بالا زدن چاه فاضلاب و آشپزخانه، بوی بد آشپزخانه، گرفتگی لوله های فاضلاب و… به همراه راهکارهایی برای رفع هر یک از این ایرادات است.

علت بالا زدن چاه آشپزخانه

رسوب گذاری و بالا زدن چاه آشپزخانه می تواند عوامل فراوانی داشته باشد. در ذیل سعی داریم تا مهم ترین آن ها را به شما معرفی کنیم:

ورود مواد روغنی

رسوب گذاری جداره ی لوله به دلیل وارد شدن مواد روغنی همچون برخی از ظروف روغنی یا ریختن باقی مانده ی غذا که در دراز مدت می تواند عواقب عجیبی را به دنبال داشته باشد. حتی ریخته شدن مو به داخل این لوله ها نیز مشکلاتی را برای ساکنان آن منزل به همراه خواهد داشت. پس در درجه ی اول باید تلاش کنیم تا مانع ورود موارد گفته شده به داخل لوله ها شویم؛ چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

گیر کردن اشیا

افتادن اشیای گوناگون به داخل لوله نیز می تواند دردسرساز باشد. به طور مثال، همیشه مراقب بازی کودکان خود باشید، زیرا آن ها شاید ناخواسته اسباب بازی خودشان را داخل این لوله ها بیندازند.

حفر و ساخت غیر اصولی

 مسئله ای که احتمالا شما از آن بی خبر هستید، این است که شاید ساختمانتان به شیوه ی غیراصولی ساخته شده باشد. برای ساختن این ساختمان ها همیشه شیب استانداردی را برای لوله ها در نظر می گیرند و اگر این کار را انجام ندهند، در دراز مدت منجر به بالا زدن چاه خواهد شد. همچنین اندازه ی لوله ها به منظور ساخت یک ساختمان نیز نکته ی مهم دیگری به حساب می آید و نباید بیش از حد کوچک باشند.

گیر کردن مصالح ساختمانی

اگر وارد خانه ای بازسازی شده و یا نوساز می شوید و همین ابتدای کار با مشکل گرفتگی و یا بالا آمدن چاه مواجه هستید، شاید دلیل آن گیر کردن مصالح ساختمانی در لوله ها باشد. از این مواد باید به سیمان، شن، ماسه، قیر و دیگر مصالح اشاره داشت که در ساخت یک ساختمان به کار می روند.

پر شدن چاه اصلی ساختمان یا گرفتگی سایر لوله ها

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید، ممکن است دچار این نقص شوید و علت آن هم پر شدن چاه ساختمان است. بنابراین در مرحله ی اول باید همسایه ها را از این موضوع با خبر کرده و سپس فکری به حال آن کنید.

مشترک بودن لوله ی آشپزخانه با دیگر لوله های منزل، مسئله ای است که بارها در بسیاری از ساختمان ها به چشم خورده است. پر شدن برخی از لوله ها در این گونه منازل باعث می شود که بخش فاضلاب مربوط به آشپزخانه ی شما نیز با مشکلاتی مواجه شود. در صورتی که این اتفاق برای شما رخ داد، بهتر است سایر لوله های خانه را هم بررسی نمایید.

نکات مهم در خصوص گرفتگی لوله آشپزخانه

دقت داشته باشید که اندازه ی لوله های آشپزخانه معمولا ۶ یا ۸ است و نباید بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد. حال در صورتی که مثلا اندازه ی لوله های دستشویی شما ۱۰باشد، نشان دهنده ی این است که باریکی در لوله های فاضلاب آشپزخانه  تان وجود دارد.

ضمنا استفاده ی بیش از حد و ریختن زیاد آب در این لوله ها باعث می شود درگیر بالا زدن چاه شوید. بنابراین از این نکته متوجه شدیم که لوله ها بعد از چند سال نیاز به تغییر دارند؛ حتی اگر خودمان در گرفتگی و بالا زدن آن ها دخالتی نداشته باشیم.

نشانه های گرفتگی لوله های آشپزخانه

حال به بحث مهم نشانه های گرفتگی لوله های آشپزخانه می رسیم. با دانستن این نکات، کمی قبل از گرفتگی کامل این لوله ها می توانید از این موضوع با خبر شده و نسبت ربه رفع این مشکل اقدام نمایید.

نخستین نشانه ی گرفتگی این نوع از لوله ها، پیچیدن بوی بد در فضای خانه و به خصوص آشپزخانه است. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، باید بدانید که این لوله ها در حال بسته شدن هستند و باید به سرعت مسیر آن ها را باز کنید. در ادامه مواردی را برای رفع بوی بد آشپزخانه ناشی از گرفتگی لوله ها و بالا زدن چاه ذکر خواهیم کرد.

دیگر نشانه این است که آب موجود در سینک ظرفشویی به سختی تخلیه می شود یا این اتفاق هرگز رقم نمی خورد. در این مورد هم باید با وسایلی مانند لوله بازکن کارمان را انجام دهیم. آخرین نشانه، ریختن آب از داخل لوله ها به کف سینک ظرفشویی است که باید حواسمان به این قضیه نیز باشد.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

راه های متنوعی به منظور رفع گرفتگی لوله های آشپزخانه وجود دارد که ما در ادامه به چند تا از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم داشت. منتهی قبل از مطالعه ی آن ها، ذکر این نکته حائز اهمیت است که ابتدا باید لوله ها و به خصوص لوله های U  شکل باز شده و با دقت بررسی شوند. ضمنا سیفون زیر سینک را هم با دقت مشاهده کنید تا بلکه بتوانید ایرادات را به حداقل برسانید.

استفاده از مواد موجود در خانه

یکی از رایج ترین شیوه ها برای باز کردن لوله های گرفته شده در آشپزخانه، ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید است.

در صورتی که از محلول بالا استفاده کردید و جواب نگرفتید، کافیست که کمی نوشابه هم به آن اضافه کنید. احتمالا این بار نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

مردم معمولا از دیگر ترکیب ها نیز استفاده می نمایند که یکی دیگر از مورد استفاده ترین ها را باید ترکیب جوش شیرین، سرکه و آبلیمو به شمار آورد.

اگر یک یا چند تا از این ترکیب ها را در خانه ندارید، نگران نباشید. استفاده از آب جوش و ریختن ناگهانی آن در چاه نیز می تواند تا حد قابل توجهی گره گشا باشد. البته شاید در ادامه به محلول های بالا نیاز پیدا کنید.

برای تاثیرگذاری بهتر آب جوش بهتر است قبل از آن  تنها کمی جوش شیرین را به داخل چاه بریزید و سپس از آن استفاده نمایید.

 محلول سرکه سفید و نمک نیز معمولا کاربرد زیادی دارد و افراد را به نتیجه می رساند. کافیست که یک سوم لیوان از نمک و یک سوم دیگر را از سرکه پر کرده و با هم ترکیب کنید.

استفاده از وسایل رفع گرفتگی

از این ترکیبات که عبور کنیم، برخی از وسایل نیز برای رفع گرفتگی چاه و بالازدن چاه قابل استفاده هستند. از این تجهیزات می توان چنته، فنر دستی، تلمبه پلاستیکی فنر برقی را نام برد. با استفاده از وسیله ی آخر یعنی فنر برقی، می توان گفت که تقریبا صد در صد مشکل شما حل خواهد شد؛ اگر چه این وسیله همیشه هم در منازل در دسترس نیست.

اگر گرفتگی مربوط به بخش های ابتدایی لوله ی شما بود، می توانید از جاروبرقی نیز برای رفع آن بهره ببرید.

نکات مهم در زمینه ی رفع گرفتگی لوله های آشپزخانه

فراموش نکنید که اگر هر یک از موارد بالا را امتحان کردید، بهتر است در حدود ۳۰ دقیقه بعد از آب جوش برای اتمام کار استفاده نمایید و شاهد تاثیرگذاری هر چه بیشتر و رسیدن به هدفتان باشید. در خصوص استفاده از فنر دستی که در بالا گفته شد هم نکته ای وجود دارد و آن این است که به هیچ وجه این فنر را با فشار به داخل لوله نبرید. همچنین سعی نکنید که با فشار این کار را انجام دهید؛ زیرا این کار احتمال شکستگی لوله های آشپزخانه را بیشتر خواهد کرد.

اگر فنر دستی ندارید، اصلا نگران نباشید. شما می توانید در منزل و با ترفندهای مختلف یک فنر دستی بسازید! به عنوان مثال، اگر در خانه آویز لباس نازکی دارید، می توانید خمیدگی های آن را از بین برده و یک فنر دستی تولید کنید.

به هیچ عنوان برای باز کردن لوله ی آشپزخانه ی خود و به سمت اسید نروید! حتما می دانید که داخل این لوله ها مملو از آب است. به همین خاطر، اسید با آب حل و رقیق شده و تا حد زیادی خاصیت خود را از دست می دهد. اگر هم اسید تاثیری بگذارد، به اندازه ی یک سوراخ باز شدن لوله خواهد شد؛ سوراخی که پس از چند روز مجددا پر خواهد شد. بنابراین انجام این کار عاقلانه نیست.

علت بوی بد آشپزخانه ها

مشکلی که اکثر مردم در کلان شهرهایی همچون تهران با آن دست و پنجه نرم می کنند، بوی بد حاصل از فاضلاب ها به خصوص در آشپزخانه ها و بالازدن چاه است. البته این قضیه بیشتر در آپارتمان ها به چشم می خورد که در ادامه دلایل آن را خواهیم خواند.

  • در صورتی پسماند غذایی، مو و این گونه مواد در لوله های شما گیر کند، در دراز مدت باعث ایجاد بوی بد خواهد شد.
  • گیر کردن چربی در لوله ها نیز از دیگر عوامل مهم به حساب می آید؛ تا جایی که باعث بد شدن حال افراد آن منزل می شود.
  • رسوب در جداره ی لوله ها و همچنین مشکل در لوله کشی ساختمان را هم باید از علل مهم دیگر دانست.

رفع بوی بد آشپزخانه

برای رفع بوی بد آشپزخانه نیاز به کار اضافی ای نیست. کافیست که از مواردی که در بالا جهت برطرف سازی گرفتگی لوله ها گفته شد، بهره ببرید. با انجام این کار، به تدریج بوی بد نیز از منزل شما خارج خواهد شد.

پر شدن چاه فاضلاب

از بحث آشپزخانه و گرفتگی لوله ها و چاه آن که دور شویم، به یکی دیگر از مباحث مهم در این زمینه می رسیم. پر شدن و بالا زدن چاه فاضلاب. این مشکل اخیرا به یکی از معضلات بزرگ مردم در سرتاسر کشور و به خصوص شهرهای بزرگ تبدیل شده است و مطالعه  و افزایش دانش در مورد آن امری حیاتی به حساب می آید. از همین رو، در ادامه علل مهم پر شدن چاه فاضلاب را بررسی خواهیم کرد.

۱- هنگامی که مواد گفته شده شامل چربی ها، مو و غیره به صورت خواسته یا ناخواسته به داخل چاه ریخته شوند، در طولانی مدت منجر به گرفتگی چاه و در نتیجه بالا آمدن یا پر شدن آن می شود. در این گونه موارد، دیگر آب قدرت نفوذ به خاک را نخواهد داشت و سر ریز شدن آن را شاهد خواهیم بود.

۲- همان طور که گفته شد، این مشکل تنها در خانه های جدید وجود ندارد، گاهی اوقات خانه های قدیمی که چاه های فرسوده ی فاضلاب در آن ها وجود دارد نیز خطراتی را برای انسان ها به دنبال دارد و گرفته می شوند.

خطرات پر شدن چاه فاضلاب

وقتی چاهی گرفته شود، آب معمولا به سمت بالا حرکت می کند. همین موضوع منجر به افزایش حشرات موذی در سطح زمین و خانه شده و اوضاع بدی را به وجود می آورد. دیگر ضرر بالا زدن چاه  و پر شدن چاه را باید بوی بسیار بد و تهوع آور دانست که به سرعت هم باید فکری به حال آن کرد. ریزش چاه و در نتیجه نشست ساختمان هم خطرات دیگری است که در ادامه به صورت مفصل به آن ها خواهیم پرداخت.

ریزش چاه فاضلاب

عدم شیب بندی مناسب و استاندارد لوله ها و چاه های فاضلاب در زمان ساخت ساختمان می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ریزش چاه ها باشد. اگر داخل این چاه ها از لوله های چدنی استفاده شده باشد، باید احتمال بیشتری را برای ریزش چاه منزلتان در نظر بگیرید. تجمع مواد ذکر شده نیز از دیگر عوامل مهم است که نباید از آن غفلت کنید.

حال سوالی که پیش می آید این است که از کجا بفهمیم که چاه منزل ما در حال ریزش است؟ در صورت بالا زدن آب و فضولات در توالت، بالا زدن آب و صابون در کف حمام، بالا زدن آب از سیفون دستشویی و آشپزخانه و در نهایت بیشتر شدن بوی بد در خانه، این قضیه برای ما بیش از پیش روشن می شود که چاه فاضلاب در حال ریزش است و هر لحظه امکان آن بیشتر می شود.

راهکاری که برای جلوگیری از ریزش چاه فاضلاب وجود دارد، این است که به سرعت بالازدگی آب را بررسی کنیم تا ببینیم سطح آب دقیقا در چه اندازه ای است. در صورتی که مقدار آب و مواد در وضعیت نگران کننده ای بود، باید سریعا با متخصصان در این زمینه تماس گرفته و آن ها را از این موضع با خبر کنید. آن ها معمولا با دستگاه تخلیه چاه به کمک شما خواهند آمد و شما را از یک ویرانی بزرگ ناشی از بالا زدن چاه، ریزش چاه فاضلاب نجات خواهند داد.

در صورتی که چاه کلا نابود شده باشد، حفر چاه فاضلاب با چاه کن راه حل مناسب خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا نکات مهم در مورد بالا زدن چاه و پر شدن لوله ها و چاه های آشپزخانه و فاضلاب به خوبی ذکر شود. بنابراین توصیه ی ما این است که اگر به این مشکل برخورد کرده اید، ابتدا این مطلب را با دقت مطالعه کرده و سپس نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. در صورتی که نیاز به حفر چاه جدید دارید حتما از تجربه و تبحر متخصصان خونه سازها بهر مند شوید و از راه های ارتباطی جهت مشاوره و بازدید رایگان تماس حاصل نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *