چاه سپتیک چیست؟

 چاه سپتیک یکی از مهم ترین انواع چاه ها است که در فاضلاب های داخلی و برای منازل به کار می رود. اهمیت این چاه به قدری است که تقریبا تمام افراد باید جزئیات اندکی از آن را بدانند و در صورت لزوم از آن ها استفاده نمایند. به همین دلیل است که در این مقاله توضیحاتی را در خصوص چاه سپتیک ارائه کرده ایم.
از نکات مهم موجود در این مقاله باید به تعریف چاه سپتیک، اندازه، انواع و تفاوت های میان آن ها، اجزا، مزایا، نحوه ی اجرا و نکات نگه‎ داری اشاره داشت. بنابراین اگر به خواندن این گونه مطالب علاقه مند هستید، توصیه  می کنیم که تا ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

دریافت مشاوره

در صورتی که نیازمند خدمات حفاری چاه و چاه کن در تهران و کرج هستید، فرم را پر و در قسمت توضیحات مورد را مطرح کنید.
نام و نام خانوادگی
توضیحات(ضروری)

تعریف چاه سپتیک

چاه سپتیک چیست؟

چاه سپتیک چیست؟

     چاه سپتیک (Septic Tank) که به آن حوضچه ی سپتیک نیز گفته می شود، در واقع یک محفظه ی زیرزمینی است که وظیفه ی جریان اولیه ی آب در فاضلاب های خانگی را ایفا می کند. البته این نوع از چاه ها ممکن است مصارف دیگری نیز داشته باشند، اما بیشتر برای فاضلاب های داخلی به کار می روند.

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار (معمولا در دوره های کوتاه) باید نسبت به تخلیه ی چاه سپتیک اقدام کنید تا مخزن آن پر نشود.

انواع چاه سپتیک

     چاه های سپتیک از انواع مختلفی همچون بتن، پلی اتیلن و فایبرگلاس تشکیل شده است و در مجموع بسیار مقاوم هستند. این مقاومت باعث شده است که امکان نفود آب در آن وجود نداشته باشد و آب هر چه سریع تر و بهتر جریان یابد. در برخی از مناطق، امکان حفر چاه به صورت معمولی وجود ندارد که شمال کشور ما نیز یکی از آن ها به شمار می رود. در این بخش ها به جای حفر چاه فاضلاب، از چاه های سپتیک بهره می برند و بهتر هم جواب می دهد.

اندازه چاه سپتیک

     چاه های سپتیک در اندازه های گوناگونی موجود هستند و این بستگی به نوع استفاده از آن و محل زندگی هر فرد دارد. در صورتی که این محل بسیار بزرگ باشد، بدیهی است که به چاه سپتیکی با ابعاد بالا نیاز خواهد بود. در غیر این صورت، چاه های کوچکی موجود هستند که می توانید از آن ها بهره ببرید. حجم چاه های سپتیک طیف گسترده ای دارد و به طور کلی از ۲ تا ۴۵۰ متر مکعب متغیر هستند.

مزایای چاه سپتیک

 

     تانک های سپتیک مزایای زیادی را هم در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد که از مهم ترین آن ها باید به سرعت اجرای بالا اشاره داشت. برای مناطق ذکر شده، این نوع از چاه ها در نوع خود بهترین هستند و افراد می توانند با سرعت بالایی به کارهای خود برسند.

   یکی از مزایای چاه سپتیک، مناسب بودن برای مناطقی که قدرت نفوذ آب کمی دارند یا سطح آب های زیرزمینی آن ها بالا است می باشد. همچنین به دلیل قرار گرفتن سپتیک در زیر زمین، فضایی روی زمین اشغال نمی گردد و این یکی دیگر از ویژگی های برجسته ی آن است. این دسته از چاه ها مقاومت فراوانی دارند و معمولا افراد احتیاجی به تعمیر آن ها نخواهند داشت. از هزینه ی مناسب سپتیک هم نباید به سادگی عبور کرد.

     چاه های سپتیک علاوه بر مزایایی که در اختیار مردم قرار می دهد، معایبی هم دارد. اگر چه وقتی خوبی ها و بدی های این چاه را مقایسه می کنیم، درمی یابیم که کفه ی ترازوی خوبی ها بر بدی ها سنگینی می کند. یکی از معایب این چاه ها این است که شاید مضراتی برای محیط زیست داشته باشند.

اجزای چاه سپتیک

اجزای چاه سپتیک

اجزای چاه سپتیک

 

     در وهله ی اول باید گفت که این چاه ممکن است از یک یا چند تانک بتنی یا پلاستیکی تشکیل شده باشد. در هر یک از آن ها، حفره هایی در کف و سقف و همچنین پوشش لولایی به چشم می خورد. پمپ نیز از مهم ترین اجزای چاه سپتیک به شمار می رود که بار اصلی آن را به دوش می کشد. در کل بچاه سپتیک اجزای پیچیده ای ندارد و همه چیز در آن به سادگی پیش می رود. همچنیین تعداد این اجزا تقریبا کم است، اما هر کدام وظایف قابل توجهی دارند.

چاه سپتیک بتنی

     چاه بتنی نوعی از چاه های سپتیک است که در واقع سنگی ترین و مقاوم ترین آن ها نیز به حساب می آید. اجزای موجود در این چاه کمی متفاوت با دیگر انواع است و از میلگردها و ایزوگوم های فویل دار نیز تشکیل شده است. سیمان های به کار رفته در چاه های بتنی ضد سولفات هستند و به همین دلیل استحکام فوق العاده ای دارند.

     باید در نظر داشته باشید که حمل این چاه ها به هیچ وجه کار ساده ای نیست و معمولا به وسیله ی خودروهای سنگین صورت می گیرد تا بالاخره به مقصد برسد و نصب گردد. با وجود این قضیه، چاه بتنی در حال حاضر محبوب ترین چاه سپتیک است و عده ی زیادی در حال استفاده از آن هستند.

تفاوت سپتیک و چاه جذبی

     حال به بحث تفاوت چاه سپتیک و چاه جذبی می رسیم. چاه سپتیک نوعی از چاه است که از آن بیشتر برای انبار کردن فاضلاب استفاده می گردد. این چاه معمولا از مصالح ساختمانی ای که در بالا گفته شد، تشکیل شده است و مقاومت بالایی دارد. به وظایف و مزایای سپتیک نیز به خوبی اشاره شد.

     و اما چاه جذبی؛ این دسته از چاه ها که توسط چاه کن حفر می شود، آب را به درون خود وارد می کنند و سپس درون زمین جذب می شوند. بنابراین متوجه شدیم که تفاوت زیادی میان این دو چاه وجود دارد. چاه های جذبی از سه بخش اصلی به نام های انباره، میله و گلدانی نشکیل شده است که هر یک وظایف مشخصی دارند. به این دلیل که تمرکز ما در این مقاله بر روی چاه سپتیک است، از تعریف بیشتر چاه جذبی خودداری می کنیم.

نحوه اجرای چاه سپتیک

نحوه اجرای چاه سپتیک

نحوه اجرای چاه سپتیک

 

     هنگامی که فاضلاب به اتاق و بخش اول مخزن ورود می کند، در همان لحظه بیشتر جامدات ته نشین می شوند و به مراحل بعدی راه پیدا نمی کنند. این دسته از جامدات تا حد قابل توجهی حل شده و حجمشان کاهش پیدا می کند. بالای دیوار متشرک میان اتاق ها، حفره ای وجود دارد و کار آن هم این است که اجزای مایع را به اتاق بعدی بفرستد.

تصفیه مایعات

     سپس نوبت به تصفیه ی این مایعات در اتاق دوم می رسد. البته این تصفیه هیچ گاه به صورت کامل انجام نمی شود، اما این کاری حیاتی برای ادامه ی روند چاه سپتیک به شمار می رود. سپس ادامه ی مایعات به محیط جذب راه پیدا می کند.

حذف ناخالصی

     سپس برخی از ناخالصی هادر سطوح زه کشی شده از طرق مختلفی نظیر نفوذ به خاک، تبخیر و جذب به ریشه ی گیاهان کم می شوند. البته این ناخالصی ها ممکن است به آب های زیرزمینی یا آ ب های سطحی هم ورود داشته باشند. در نهایت نوبت به پمپ می رسد تا باقی کار را انجام دهد.

تخلیه چاه

     مرحله ی بعد تخلیه ی چاه است که هر چند وقت یک بار انجام می شود. محتویاتی که باید تخلیه شوند، شامل برخی از فضولات هستند که به صورت کامل تجزیه نمی شوند. اگر این کار صورت نگیرد، مخزن سپتیک پر شده و به سقف دیوار می رسد که در این صورت، افراد باید نسبت به تعمیر چاه خود اقدام نمایند.

ضمنا این کار معایبی را هم برای محیط زیست به همراه خواهد داشت. بنابراین همیشه تمیز و تخلیه کردن چاه سپتیک را در دستور کار قرار دهید.

اندازه چاه سپتیک

اندازه و حجم چاه و تانک، بستگی به میزان استفاده از آن دارد. مینیمم این مقدار برای بیش از ۴ نفر، بر اساس استاندارد ها، ۲۷۰۰ لیتر در نظر گرفته می شو حجم مینیمم، در استاندارد کشور های مختلف متفاوت است. این مقدار بسته به عمومی یا شخصی بودن مکان، میزان استفاده در طول روز و… نیز دارد.

نکات لازم جهت نگه داری از چاه سپتیک
نکات لازم جهت نگه داری از چاه سپتیک

     همیشه تا حد امکان سعی داشته باشید تا مانع ورود روغن  موتور، گریس و یا سایر روغن ها به داخل چاه سپتیک شوید؛ چرا که منجر به آسیب های جدی خواهد شد. ضمنا ورود مواد چسبنده و سفت مثل سیمان و گچ نیز برای چاه شما مضر خواهد بود و روند کار سپتیک را با اختلال مواجه خواهد کرد. برخی از اشیا و تجهیزات همچون پوشک بچه و پلاستیک ها در سپتیک به خوبی هضم نمی شوند و ممکن است برای این چاه خطرآفرین باشد. بنابراین باید حواستان به این نکته نیز باشد.

     شاید در بازار موادی نظیر افزودنی های چاه سپتیک را دیده باشید. این مواد به چاه شما کمک می کند که در راستای فعالیت و تصفیه ی هر چه بهتر، سرعت عمل بیشتری داشته باشد. ضمنا این افزودنی ها باعث آسیب رسانی کمتر به محیط زیست می شوند. البته هزینه ی این مواد بالا است و همیشه هم به استفاده کنندگان پیشنهاد نمی شود.

قیمت چاه سپتیک

     چاه های سپتیک را می توانید با قیمت های متنوعی در بازار مشاهده کنید که هر یک برای مصارفی به کار می روند. به طور کلی، قیمت این چاه ها از ۲ میلیون تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر است که گران ترین آن ها حجمی بیش از ۵۰۰ متر مکعب دارد که برای اماکن بسیار بزرگ به کار می رود.

     البته در بحث قیمت چاه های سپتیک باید موارد دیگری نظیر جنس، هزینه ی حمل و نصب آن را هم در نظر بگیرید. اگر قصد دارید تا این نوع از چاه ها را برای منزل خود خریداری کنید، قادر خواهید بود تا آن ها را با قیمتی نسبتا ارزان و به صرفه خریداری نمایید. در غیر این صورت، باید مبلغ بیشتری را برای داشتن آن ها پرداخت کنید. در مجموع با توجه به کارایی ای که چاه های سپتیک در اختیار افراد قرار می دهد، می توان قیمت آن ها را مقرون به صرفه دانست.

کلام آخر

     در این مقاله تلاش داشتیم تا مروری بر تعریف، انواع، اندازه، مزایا و معایب، اجزا، کارایی نوع بتنی، قیمت، نحوه ی اجرا و تفاوت چاه های سپتیک با چاه های جذبی داشته باشیم. ضمنا نکاتی در زمینه ی نگهداری هر چه بهتر این چاه ها هم ذکر شد که نباید آن ها را نادیده گرفت. بنابراین در صورتی که قصد اجرای چاه سپتیک را دارید، با متخصصان خونه سازها تماس بگیرید.

https://www.epa.gov/septic/types-septic-systems#septictank

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *