چاه جذبی

چاه جذبی چیست؟ حفر چاه جذبی باران چگونه است؟

به طور کلی باید گفت که چاه جذبی و یادگیری مطالب در خصوص احداث صحیح و حفر چاه جذبی بسیار حائز اهمیت است. پس خوب است که بحث خود را با تعریف چاه جذبی آغاز نماییم.

در این مقاله قصد داریم تا با چاه جذبی و اطلاعات مفصلی پیرامون آن آشنا شویم. بنابراین در صورتی که علاقه مند به این موضوعات هستید و یا می خواهید چنین چاهی را احداث نمایید، حتما ما را تا پایان  همراهی کنید.

چاه جذبی آب باران یا فاضلاب چیست؟

در صنعت ساختمان سازی این روزها انواع چاه ها قبل از شروع ساختمان سازی در زمین ساختمان احداث می شود که هر کدام کاربردی خاص دارند.

برای دفع فاضلاب ساختمان از دو نوع چاه جذبی یا چاه سپتیک استفاده می شود، البته نوع چاه بسته به نوع زمینی که ساختمان در آن احداث می شود بستگی دارد.

در صورتی که ساختمان شما در زمینی باشد که حاوی خاک رس زیاد و یا دارای خاصیت باتلاقی باشد و یا اینکه سطح آب زیر زمینی منطقه بالا باشد از چاه سپتیک استفاده می شود که که مخزن دار است. اما اگر در خاک منطقه میزان شن و ماسه و خرده سنگ زیاد باشد از چاه جذبی استفاده می کنند.

این روزها اما قوانینی وجود دارد که از افرادی که می خواهند ساختمان خود را احداث کنند، می خواهند که چاه جذبی باران را از چاه جذبی فاضلاب جدا کنند تا آب باران قاطی فاضلاب نشود.

این امر به جذب بهتر و سریعتر آب باران در زمین کمک کرده و نیاز هم به تخلیه زیاد و رسوب گیری ندارد. البته این چاه ها در مکان هایی ایجاد می شود که سیستم پیشرفته فاضلاب وجود ندارد.

نحوه اجرای چاه جذبی باران 

همانطور که در بالا اشاره شد چاه جذبی همان چاهی است که فاضلابی که به درون آن ریخته می شود را در خود جذب می کند و برعکس چاه های دیگر، نیاز کمتری به تخلیه و رسوب گیری دارد.

معمولا چاه جذبی به دلایل مختلف حفر می شود، برای مثال زمانی که میزان جذب چاه قدیمی کم شده و مدام پر می شود، یا اینکه برای چاه قدیمی خطر ریزش وجود دارد که در این صورت چاه قدیمی پر شده و چاه جذبی جدید در محلی جدید احداث می شود.

یا مثلا زمانی که ساختمان جدید ساخته می شود یا اینکه چاه جذبی قدیمی برای ساختمان کفایت نمی کند در این صورت اقدام به حفر و اجرای چاه جذبی جدید می کنند.

دیتیل چاه جذبی

این درست است که با پیشرفت های جدید در توسعه سیستم فاضلاب برای بهبود وضعیت بهداشت، دیگر نیاز به حفر چاه فاضلاب نیست اما هنوز هم در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ افراد اقدام به حفر چاه فاضلاب می کنند و در این مورد چاه جذبی یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

اما متاسفانه بسیار دیده شده که در نقشه های ساختمان دیتیل چاه جذبی فاضلاب و یا دیتیل حفر چاه جذبی باران وجود ندارد و این کار را به یک مقنی ساده می سپارند که این کار هزینه های اضافی و مخاطراتی را به همراه دارد.

چاه جذبی ابتدایی ترین و البته پرکاربردترین نوع چاه فاضلاب است که به دلیل نوع خاک کشورمان، بسیار استفاده می شود. ساخت این نوع چاه شامل اجزایی مانند گلدان چاه، طوقه، دال آجری یا بتنی سرچاه، میله چاه و انباره پایین چاه و لوله هواکش می باشد.

برای اجرا و حفر چاه جذبی ابتدا مقنی یا چاه کن باید گلوه چاه را که قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر دارد را درست کند و سپس میله چاه که همان بدنه اصلی چاه است را حفر می کنند که معمولا عمق آن در حدود ۵ تا ۱۰ متر است.

در انتهای میله چاه جذبی زمانی که مقنی تشخیص بدهد که به خاک خود با قابلیت جذب بالا رسیده است، شروع به کندن انباره چاه که به سمت دو طرف چاه می باشد، می کند. این کار برای افزایش حجم چاه فاضلاب جذبی انجام می شود. انباره چاه به دلیل سطح تماس زیادش با آب، باعث می شود که جذب آب در زمین بیشتر شود.

زمانی که اقدام به اجرا و حفر چاه جذبی می کنید باید این نکته مد نظرتان باشد که چاه جذبی باران باید از چاه جذبی فاضلاب جدا باشد و یا اینکه آب باران به محیط خارج از خانه هدایت شود، یا اینکه چاه جذبی باران جداگانه حفر شود.

جهت محاسبه حجم انباره چاه جذبی باید به مواردی از جمله میزان نفوذپذیری محیطی که چاه در آن حفر می شود، عمر مفید برای طراحی چاه جذبی، تعداد حمام و سرویس بهداشتی و تعداد ساکنین ساختمان و حتی تعداد مهمان ها بطور تقریبی نیز، بستگی دارد.

مشخصات چاه جذبی آب باران

     مانند تمام چاه ها که در گذشته به بررسی آن ها پرداخته شد، چاه جذبی آب باران نیز از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از آن ها می توان به گلدونی، انبار و میله اشاره داشت. به دهانه ی چاه که به صورت گلدان طراحی شده است، گلدونی گفته می شود. در دیگر چاه ها، این بخش برای جمع آوری فاضلاب است. حال آن که در چاه آب باران، گلدونی را باید محل تجمع آب ها به شمار آورد.

     میله نیز به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است و معمولا تا سطح لایه ی نفوذپذیر خاک، عمق دارد. در برخی نقاط برای این که استانداردها را رعایت کرده باشند، طول این میله ها را حداقل ۶ متر در نظر می گیرند. انبار نیز در لایه ی نفوذپذیر خاک ساخته می شود و بیشتر برای جداسازی آب از جامدات به کار می رود. این بود خلاصه ای از دیتیل چاه جذبی آب باران.

ابعاد چاه آب باران

     هر چند برای هر چاه آب باران مقادیر متفاوتی را در نظر می گیرند و این قضیه امروزه بیشتر به امری سلیقه ای تبدیل شده است، اما باید بدانید که برای احداث هر چه بهتر یک چاه آب باران، نیازمند انجام آن به صورت اصولی خواهید بود. به طور استاندارد، یک چاه آب باران باید حداقل گنجایش ۵۰ گالن آب را داشته باشد.

چاه آب باران در ساختمان

     در ابتدا هم گفته شد که اگر در محل سکونت شما مقادیر شن و ماسه و خرده سنگ زیاد باشد، معمولا از چاه های جذبی و چاه های آب باران استفاده می شود. اخیرا دیده شده است که عده ی زیادی از مردم در محل زندگی خود اقدام به احداث چاه آب باران می کنند که خوشبختانه نتیجه هم می دهد. پس اگر شما هم تمایل به انجام چنین کاری دارید، بهتر است با متخصصان خونه سازها تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم صورت گیرد.

چاه جذبی آب باران و آبفا

    برخی از افراد شاید در مورد معنای واژه ی آبفا و شکل گسترده ی آن اطلاعی نداشته باشند. آبفا به معنی آب و فاضلاب است که به اختصار به این نام خوانده می شود. به طور کلی، فاضلاب همان پس ماندها و دورریزهای شهری و صنعتی است که قاطی شدنشان با محیط زیست می تواند نتایج زیان باری را به همراه داشته باشد.

     به همین دلیل است که مردم از دیرباز تا کنون نسبت به احداث تاسیسات زیرزمینی اقدام می کنند. این اتفاق در کلان شهرها و مناطق صنعتی نیز بیشتر رخ می دهد و خوشبختانه تا حد زیادی از تخریب محیط زیست جلوگیری به عمل آمده است. این تاسیسات روز به روز در حال پیشرفت است و امیدوار هستیم که در آینده شاهد بهترین نوع آن باشیم؛ نوعی که هرگز به جامعه و محیط زیست آسیب نزند.

محاسبه چاه آب باران

 در خصوص محاسبه ی چاه آب باران، پارامترهای مختلفی را در نظر می گیرند. سه تا از مهم ترین این پارامترها را باید مساحت پشت بام، میزان شدت بارندگی و عمق خاک قابل نفوذ به حساب آورد. یافتن مساحت پشت بام ها هرگز کار دشواری نیست و حتی از روی نقشه نیز می توان به سادگی به آن پی برد.

میزان بارندگی هم که میلی متر محاسبه می گردد، به سادگی از روی جدول های مربوط به هواشناسی قابل اندازه گیری خواهد بود. در نهایت عمق خاک قابل نفذ را داریم که به وسیله ی یک میله نیز می توان به آن پی برد.

قطر چاه فاضلاب

 از نظر شما یک چاه فاضلاب استاندارد از لحاظ قطر و عمق باید به چه اندازه باشد؟ در بحث قطر چاه فاضلاب، عواملی همچون جنس خاک، شیب زمین و محل آب های زیرزمینی دخیل هستند. پس نتیجه می گیریم که قطر چاه های فاضلاب در هر منطقه متفاوت است و نمی توان مقدار دقیقی را برای آن در نظر گرفت. پس به یاد داشته باشید که برای حفر چاه فاضلاب، حتما ابتدا به عوامل ذکر شده را توجه کنید.

چاه کاردقیام، چاه دیمکاران و چاه ضیائی

بد نیست بدانید که حفر چاه های جذبی و چاه های آب باران ابتدا در برخی از مناطق کشور آغاز شد و به تدریج در سراسر آن به چشم خورد. از این مناطق باید به سه روستای کوچک و کم جمعیت چاه کاردقیام، چاه دیمکاران و چاه ضیائی اشاره کرد. به دلیل بارش زیاد باران در این روستاها، افراد به اجبار چاه هایی را احداث کردند و در این زمینه به موفقیت هم رسیدند. دلیل نامگذاری این روستاها نیز همین بوده است.

حفر چاه جذبی

     حفر چاه جذبی مراحل خاص خودش را دارد که باید مو به مو اجرا شوند. در ادامه این مراحل را توضیح خواهیم داد:

  1. پس از یافتن محل مناسب برای حفر چاه، باید دهانه ی آن را در به اندازه ی ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر در نظر بگیرند.
  2. شرایط و نوع خاک اهمیت زیادی دارد و میله نیز باید به ارتفاع ۵ تا ۱۰ یا بیشتر از آن به صورت عمودی حفر گردد.
  3. بعد از حفر میله و بر حسب محاسبات صورت گرفته، انبار نیز باید حفر گردد تا اقدامات بعدی صورت گیرد. در این مرحله، حفر را به دو سمت  راست و چپ انجام می دهند تا سرانجام به خواسته ی خود دست پیدا کنند.
  4. یک الی دو متر نخست میله باید آجرچینی شود و سازه ای مخروطی مانند به شکل گلدان از آن در آید. در نهایت دال بتنی باید روی گلدان قرار گیرد.

عمق چاه آب باران

همان طور که در بالا در خصوص ابعاد چاه فاضلاب و چاه آب باران گفته شد، مباحثی نظیر حجم و عمق یک چاه به عواملی بستگی دارد که باید مدنظر قرار گرفته شوند. البته گفتیم چاه آب باران استاندارد باید عمقی برای ۵۰ گالن آب داشته باشد تا در شرایط خطرناک و بارندگی شدید، آب آن بیرون نزند. حال برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حجم و عمق چاه مورد نظرتان می توانید با کارشناسان خونه سازها در تماس باشید.

نحوه محاسبه دستمزد چاه کن

دستمزد چاه کن نیز به عوامل مختلفی شامل نوع چاه و مقدار ساعت کاری بستگی دارد و نمی توان قیمت ثابتی برای آن تعیین کرد. بنابراین اگر می خواهید در این خصوص و دستمزدی که باید بپردازید، راهنمایی شوید، توصیه می کنیم با متخصصان خونه سازها تماس بگیرید.

نصب هواکش بعد از حفر چاه جذبی
نصب هواکش برای چاه جذبی

پس از اتمام کار حفر چاه جذبی و قبل از آن که درب چاه بسته شود برای اینکه تخلیه گازهای موجود در فاضلاب به درستی انجام شود و همچنین جهت جلوگیری از برگشت بوی این گازها و بوی نامطبوع فاضلاب به داخل ساختمان، در داخل چاه یک لوله هواکش قرار می دهند که باید یک متر بالاتر از سطح چاه قرار بگیرد و روی این لوله باید یک زانویی که با توری پوشانده شده و جهت آن به سمت پایین است، قرار می دهند تا حشرات و آب به داخل آن نفوذ نکنند. گذاشتن هواکش باعث می شود که تخلیه فاضلاب در چاه بدون فشار صورت پذیرد.

کول گذاری چاه جذبی
کول گذاری و حفر چاه فاضلاب در تهران

پس از حفر چاه جذبی عمل ساخت طوقه ابتدای چاه باید انجام شود که برای اینکار حدود دو متر ابتدایی میله چاه را به وسیله آجر و سیمان و ملات به شکل مخروط می سازند و یا اینکه برای اینکار از روش کول گذاری چاه جذبی استفاده می کنند که کول همان طوقی پیش ساخته بتنی است. کول گذاری به دلیل نوع ساخت کول قابلیت اطمینان بالاتری دارد.

قیمت حفر چاه جذبی و حفر چاه باران

چاه حذبی به دلیل خاصیت جذب بالایی که دارد و نیز به دلیل کاربرد فراوان آن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد اما باید بدانید که جهت اجرای چاه جذبی فاضلاب و یا حتی چاه جذبی باران، بهترین راه کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است و هیچگاه سعی نکنید که به خیال صرفه جویی در هزینه ها و پایین آوردن قیمت اجرای چاه جذبی، با کمک گرفتن از یک مقنی ساده این کار را انجام دهید. اجرای چاه جذبی به دلیل حساسیت و عمق زیادی که دارد و نیز محاسبات دقیقی که برای حجم انباره و محاسبه طول میله چاه جذبی و جود دارد، بهتر است از افراد و شرکت های متخصص در این زمینه استفاده شود.

قیمت اجرای چاه جذبی با کمک گرفتن از شرکت های متخصص در این زمینه نسبت به کمک گرفتن از مقنی های ساده، اگرچه در ابتدا ممکن است به نظر کمی زیاد باشد اما به دلیل حساسیت و ضرورت درست بودن محاسبات اجرای چاه جذبی دارد، توصیه می شود که در اجرای چاه جذبی حتما از متخصص در این زمینه استفاده شود.

نتیجه

در این مقاله تلاش کردیم تا شما عزیزان را با مواردی مانند چاه جذبی، چاه آب باران، عمق و گنجایش یک چاه، نحوه ی حفر و نحوه ی محاسبه دستمزد چاه کن ها آشنا کنیم. اگر می خواهید اقدام به حفر چاه جذبی آب باران استاندارد داشته باشید، توصیه می کنیم که این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید. امیدوار هستیم که این مقاله راهنمای خوبی برای شما دوستان بوده باشد.

شرکت خونه سازها با سالها تجربه مفتخر است انواع چاه جذبی را اجرا می کند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *