چاه جذبی چیست؟ حفر چاه جذبی باران چگونه است؟

چاه جذبی

چاه جذبی: در صنعت ساختمان سازی این روزها انواع چاه ها قبل از شروع ساختمان سازی در زمین ساختمان احداث می شود که هر کدام کاربردی خاص دارند.

برای دفع فاضلاب ساختمان از دو نوع چاه جذبی یا چاه سپتیک استفاده می شود، البته نوع چاه بسته به نوع زمینی که ساختمان در آن احداث می شود بستگی دارد.

در صورتی که ساختمان شما در زمینی باشد که حاوی خاک رس زیاد و یا دارای خاصیت باتلاقی باشد و یا اینکه سطح آب زیر زمینی منطقه بالا باشد از چاه سپتیک استفاده می شود که که مخزن دار است. اما اگر در خاک منطقه میزان شن و ماسه و خرده سنگ زیاد باشد از چاه جذبی استفاده می کنند.

این روزها اما قوانینی وجود دارد که از افرادی که می خواهند ساختمان خود را احداث کنند، می خواهند که چاه جذبی باران را از چاه جذبی فاضلاب جدا کنند تا آب باران قاطی فاضلاب نشود.

این امر به جذب بهتر و سریعتر آب باران در زمین کمک کرده و نیاز هم به تخلیه زیاد و رسوب گیری ندارد. البته این چاه ها در مکان هایی ایجاد می شود که سیستم پیشرفته فاضلاب وجود ندارد.

نحوه اجرای چاه جذبی باران 

همانطور که در بالا اشاره شد چاه جذبی همان چاهی است که فاضلابی که به درون آن ریخته می شود را در خود جذب می کند و برعکس چاه های دیگر، نیاز کمتری به تخلیه و رسوب گیری دارد.

معمولا چاه جذبی به دلایل مختلف حفر می شود، برای مثال زمانی که میزان جذب چاه قدیمی کم شده و مدام پر می شود، یا اینکه برای چاه قدیمی خطر ریزش وجود دارد که در این صورت چاه قدیمی پر شده و چاه جذبی جدید در محلی جدید احداث می شود.

یا مثلا زمانی که ساختمان جدید ساخته می شود یا اینکه چاه جذبی قدیمی برای ساختمان کفایت نمی کند در این صورت اقدام به حفر و اجرای چاه جذبی جدید می کنند.

دیتیل چاه جذبی

این درست است که با پیشرفت های جدید در توسعه سیستم فاضلاب برای بهبود وضعیت بهداشت، دیگر نیاز به حفر چاه فاضلاب نیست اما هنوز هم در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ افراد اقدام به حفر چاه فاضلاب می کنند و در این مورد چاه جذبی یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

اما متاسفانه بسیار دیده شده که در نقشه های ساختمان دیتیل چاه جذبی فاضلاب و یا دیتیل چاه جذبی باران وجود ندارد و این کار را به یک مقنی ساده می سپارند که این کار هزینه های اضافی و مخاطراتی را به همراه دارد.

چاه جذبی ابتدایی ترین و البته پرکاربردترین نوع چاه فاضلاب است که به دلیل نوع خاک کشورمان، بسیار استفاده می شود. ساخت این نوع چاه شامل اجزایی مانند گلدان چاه، طوقه، دال آجری یا بتنی سرچاه، میله چاه و انباره پایین چاه و لوله هواکش می باشد.

برای اجرای چاه جذبی ابتدا مقنی یا چاه کن باید گلوه چاه را که قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر دارد را درست کند و سپس میله چاه که همان بدنه اصلی چاه است را حفر می کنند که معمولا عمق آن در حدود ۵ تا ۱۰ متر است.

در انتهای میله چاه جذبی زمانی که مقنی تشخیص بدهد که به خاک خود با قابلیت جذب بالا رسیده است، شروع به کندن انباره چاه که به سمت دو طرف چاه می باشد، می کند. این کار برای افزایش حجم چاه فاضلاب جذبی انجام می شود. انباره چاه به دلیل سطح تماس زیادش با آب، باعث می شود که جذب آب در زمین بیشتر شود.

زمانی که اقدام به اجرای چاه جذبی می کنید باید این نکته مد نظرتان باشد که چاه جذبی باران باید از چاه جذبی فاضلاب جدا باشد و یا اینکه آب باران به محیط خارج از خانه هدایت شود، یا اینکه چاه جذبی باران جداگانه حفر شود.

جهت محاسبه حجم انباره چاه جذبی باید به مواردی از جمله میزان نفوذپذیری محیطی که چاه در آن حفر می شود، عمر مفید برای طراحی چاه جذبی، تعداد حمام و سرویس بهداشتی و تعداد ساکنین ساختمان و حتی تعداد مهمان ها بطور تقریبی نیز، بستگی دارد.

نصب هواکش برای چاه جذبی
نصب هواکش برای چاه جذبی

پس از اتمام کار حفر چاه و قبل از آن که درب چاه بسته شود برای اینکه تخلیه گازهای موجود در فاضلاب به درستی انجام شود و همچنین جهت جلوگیری از برگشت بوی این گازها و بوی نامطبوع فاضلاب به داخل ساختمان، در داخل چاه یک لوله هواکش قرار می دهند که باید یک متر بالاتر از سطح چاه قرار بگیرد و روی این لوله باید یک زانویی که با توری پوشانده شده و جهت آن به سمت پایین است، قرار می دهند تا حشرات و آب به داخل آن نفوذ نکنند. گذاشتن هواکش باعث می شود که تخلیه فاضلاب در چاه بدون فشار صورت پذیرد.

کول گذاری چاه جذبی
کول گذاری و حفر چاه فاضلاب در تهران

پس از حفر چاه جذبی عمل ساخت طوقه ابتدای چاه باید انجام شود که برای اینکار حدود دو متر ابتدایی میله چاه را به وسیله آجر و سیمان و ملات به شکل مخروط می سازند و یا اینکه برای اینکار از روش کول گذاری چاه جذبی استفاده می کنند که کول همان طوقی پیش ساخته بتنی است. کول گذاری به دلیل نوع ساخت کول قابلیت اطمینان بالاتری دارد.

قیمت اجرای چاه جذبی و حفر چاه باران

چاه حذبی به دلیل خاصیت جذب بالایی که دارد و نیز به دلیل کاربرد فراوان آن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد اما باید بدانید که جهت اجرای چاه جذبی فاضلاب و یا حتی چاه جذبی باران، بهترین راه کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است و هیچگاه سعی نکنید که به خیال صرفه جویی در هزینه ها و پایین آوردن قیمت اجرای چاه جذبی، با کمک گرفتن از یک مقنی ساده این کار را انجام دهید. اجرای چاه جذبی به دلیل حساسیت و عمق زیادی که دارد و نیز محاسبات دقیقی که برای حجم انباره و محاسبه طول میله چاه جذبی و جود دارد، بهتر است از افراد و شرکت های متخصص در این زمینه استفاده شود.

قیمت اجرای چاه جذبی با کمک گرفتن از شرکت های متخصص در این زمینه نسبت به کمک گرفتن از مقنی های ساده، اگرچه در ابتدا ممکن است به نظر کمی زیاد باشد اما به دلیل حساسیت و ضرورت درست بودن محاسبات اجرای چاه جذبی دارد، توصیه می شود که در اجرای چاه جذبی حتما از متخصص در این زمینه استفاده شود.

شرکت خونه سازها با سالها تجربه مفتخر است انواع چاه جذبی را اجرا می کند.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *