چاه کن کیست؟ دستمزد چاه کن چگونه تعیین می شود؟

مقنی کیست؟ چاه کن دستی کیست؟

چاه کن : با وجود پیشرفت های تکنولوژی هم در عرصه دستگاه های حفر چاه و هم در عرصه سیستم های نوین دفع فاضلاب، اما هنوز هم حفر چاه به صورت دستی، خواهان و طرفداران خود را دارد و در برخی مناطق نیاز هست که حفر چاه چه به منظور چاه آب و یا چاه فاضلاب و یا چاه ارت و چاه باران، انجام شود.

با وجود اینکه این روزها بسیاری از خدمات در زمینه های مختلف دیگر از حالت سنتی خود خارج شده و توسط افراد به تنهایی انجام نمی شود و شرکت های خدماتی، این کارها را با اصول و تجربه و تخصص بیشتر انجام می دهند.

شرکت های حفر چاه این روزها هم از دستگاه های پیشرفته حفر چاه برای حفاری استفاده می کنند و هم در خیلی از موارد از مقنی چاه برای حفر چاه استفاده می کنند.

مقنی چاه کن تهران | قیمت مقنی چاه کن در تهران - خونه سازها

حتی در شهرهای بزرگی مانند تهران هنوز هم برخی افراد از چاه کن دستی برای حفر چاه آب یا دیگر انواع چاه استفاده می کنند، به همین جهت بسیاری از شرکت های حفر چاه، از مقنی های باتجربه و ماهر در امر کندن چاه، برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می کنند.

شرکت خونه سازها که سالهاست خدمات حفاری انواع چاه را به مشتریان خود ارائه می دهد، بسیاری از مقنی های چاه کن را جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریانش، در اختیار گرفته است و این تمامی این خدمات را با مناسبترین نرخ در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

این مقنی ها نه تنها در زمینه حفر چاه فاضلاب و انواع آن بلکه دیگر انواع حفاری چاه های مختلف مانند چاه باران و چاه ارت را نیز به بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت انجام می دهند.

چاه کن دستی تهران

کندن چاه به صورت دستی و استفاده از مقنی های چاه کن، ابتدایی ترین روش برای استفاده از آب های زیرزمینی و دفع فاضلاب ساختمان ها، مورد استفاده قرار می گیرد.

اما لازم است بدانید که استفاده از چاه کن دستی برای مناطقی است که زمین آن خطر ریزش کمتری داشته باشد و همچنین عمق برخورد به آب های زیرزمینی زیاد نباشد.

زیرا کندن چاه با چاه کن های دستی و مقنی ها خطرات بسیاری را به همراه دارد از این رو این چاه کن ها تنها چاه های با عمق کم را حفر می کنند.

ابزار و وسایل حفرقنات و چاه

از ابزارهای نوین و قدیمی حفر چاه که توسط چاه کن ها استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بالابر
 • چرخ دستی
 • کمپرسور
 • مته
 • بشکه برای تخلیه خاک از چاه
 • لباس ایمن
 • کلاه ایمنی
 • کفش محکم و ایمن
 • هواکش
 • بیل و کلنگ
 • چراغ یا لامپ برای روشنایی
 • سیم بکسل با قدرت متوسط
 • طناب
 • متر یا ذرع

چاه کن کیست؟

مقنی کیست؟ چاه کن دستی کیست؟

مقنی، چاه کن، کاریزکار یا کاریزگر، همه اینها اسامی هستند که به فردی که عملیات حفر چاه با اهداف مختلف را در زمین انجام می دهد، اطلاق می شود.

اگرچه این روزها دیگر تقریبا این شغل منسوخ شده است و با عنوان یک شغل دائم کسی به آن اشتغال ندارد، اما هنوز هم در برخی شرایط و مناطق، این افراد به خدمت گرفته می شوند تا عملیات حفر چاه به صورت دستی انجام شود.

شغل چاه کن و مقنی از جمله مشاغلی هست که ریشه در تاریخ ایران دارد. با نگاهی به تاریخ معماری ایران می توان به این نتیجه رسید که حفر چاه عمیق و نیمه عمیق به دست مقنی و چاه کن ریشه ای دیرینه دارد.

اما این شغل در دنیای امروزی و با پیشرفت دستگاه های حفاری و البته با وجود مخاطراتی که برای مقنی دارد، در حال کمرنگ شدن و نابودی است.

دیگر در کمتر جایی می توانید یک فرد را با یک چرخ و دلو و سازو و انواع بیل و کلنگ ببینید، تمام اینها جای خود را به دستگاه های عظیم و غول آسای حفاری داده اند.

اما با این وجود شرکت خونه سازها هنوز هم در بعضی موارد و در صورت لزوم یا درخواست مشتری، چاه کن و مقنی های باتجربه را برای حفر چاه آب یا چاه فاضلاب به خدمت می گیرد.

تاریخچه شغل چاه کنی و مقنی گری

اگر به تاریخ ایران دقت کنیم، به قنات کنی می رسیم که از دیرباز در بین ایرانیان برای رساتدن آب به مناطق کم آب و کویری و آبادی ها از مناطق بالادست به مناطق پایین دست مرسوم بوده است.
قنات یک لغت عربی است. اما حفر قنات در ایران باستان ابداع شده است. ایرانیان با اختراع قنات توانستن مناطق گرم و خشک را به آبادی برسانند.
در هر جای جهان اگه منطقه ای گرم و خشک بود، معمولا خارج از سکنه است. اما در ایران این قضیه بالاعکس است. پس می توان این گونه نتیجه گیری نمود که از زمانی که قنات بوده، چاه کن هم وجود داشته است. و تاریخچه اولین قنات ها به هزاره سوم پیش از میلاد حضرت مسیح می رسد.

در بین النهرین نیز برای این که آب دجله یا فرات را به شهرهای بزرگ این منطقه از جمله نینوا برسانند از سیستم قنات استفاده شده است و کانال هایی بدین منظور حفر و ایجاد شده است که مربوط به هزاره اول است. در مصر و یونان باستان نیز از همین شیوه یا روش هایی شبیه به همین شیوه استفاده شده است.

اولین حمله منسجم ایرانی ها که در تاریخ ثبت شده است نبرد لیدی بوده که کورش آنرا رهبری کرده است. آنها در این حمله از نردبان متحرک استفاده کرده اند. محاصره شهر دو هفته طول کشیده و در نهایت از طریق تونلی سپاه ایران وارد شهر شده است.
حمله بزرگ بعدی حمله به بابل بود که دور آن خندق های عمیق داشت و دو رشته دیوار با برج و بارو شهر را احاطه کرده بودند. رود فرات نیز آب شهر را تامین میکرد و درون شهر برای سالها آذوقه ذخیره شده بود. تمامی حملات ایرانی ها با روش های معمول ناموفق بودند. کورش به فکر ابداع یک روش جدید بود تا بتواند شهر را فتح کند.
ایرانی ها با حفر آبراههایی توانستند آب رود فرات را به درون دریاچه ای منحرف کنند. به این ترتیب حجم آب رود کم شد . کورش نیمی از لشکر خود را در قسمت ورودی رود به شهر قرار داد و وانمود به حمله کرد و سپاه بابل در این محل متمرکز شد.نیم دیگر سپاه ایران از سمت خروجی رود توانستند وارد شهر شوند و بابلی ها را شکست دهند. این پیروزی نتیجه دانش ایرانیان در حفر کانال و مهندسی آب بود.

در حکایتی که در اقسانه شیرین و فرهاد آمده است که فرهاد برای رسیدن به شیرین توسط حسرو و پرویز مجبور به حفر کوه می شود تا به آب برسد تا شاه، شیرین را به همسری فرهاد دربیاورد.
هنوز که هنوز است صدای تیشه های فرهاد از دل کوه بیستون در کرمانشاه به گوش می رسد. که فرهاد چاه کن مشغول حفر کوه برای رسیدن به شیرین است وچه غم انگیز است این داستان!!!

همه این دلایل نشان می دهد که ایرانیان مقنی های توانایی بودند و در زمینه حفر چاه، قنات از وجود چاه کن های توانا سود می بردند.اگر شما نیز نیازمند خدمات چاه هستید می توانید با تماس با کارشناس های خبره خونه سازها از وجود این عزیران در پروژه های خود بهره ببرید.

16 دیدگاه

  1. با سلام
   سجاد عزیز
   مقنی چاه کن افغانی خیلی سریع تر کار می کنه و قیمت دستمزد حفر چاه توسط مقنی چاه کن افغان بسیار پایین تر از مقنی ایرانی می باشد.

  1. با سلام
   آقا محمد عزیر، به خاطر اینکه مقنی ایرانی بیمه و دستمزد بالایی دارد.
   چون مقنی چاه کن افغانی زیر مجموعه هیچ شرکتی نیست، مسلما هیچ تعهدی در قبال موفقیت و درستی کار ارائه نخواهد کرد و درصد به ثمر رسیدن پروژه کمتر است

  1. با سلام
   ابوالفضل عزیز برای هر پروژه حفر چاه باید از یک بیمه جدا استفاده کرد. هزینه بیمه چاه برای هر پروژه جدا محاسبه می گردد. و در قبل از شروع پروژه باید ثبت گردد

  1. با سلام
   در هنگام عقد قرار داد راجع به این مسائل تصمیم گیری خواهد شد ودر صورت لزوم در قرار داد ذکر می شود که کلیه مسئولیت استفاده از کارگران خارجی به عهده پیمانکار می باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *