حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه توالت و فاضلاب خانگی در تهران - خونه سازها

چاه فاضلاب چیست؟ حفر چاه فاضلاب چیست؟

برای مطالعه سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید.

حفر چاه فاضلاب یکی از مواردی است که برای صاحب ساختمان بسیار مهم است و در مورد آن همیشه از شرکت یا افرادی که این خدمات را انجام می دهند، سوال می شود.

در این مقاله‌ی جامع قصد داریم تا شما را با حفر چاه بیش از پیش آشنا کنیم. همچنین نکاتی در خصوص تعریف حفر چاه فاضلاب، قیمت، قوانین و نکات مهم در این زمینه گفته خواهد شد. همچنین حفر چاه فاصلاب در مناطق مختلف تهران نیز بحث مهمی است که در این مطلب آورده شده است. بنابراین در صورتی که قصد دارید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، ما را در ادامه همراهی کنید.

البته این قیمت ها در شرکت های حفر چاه فاضلاب، تماما بر اساس قوانین می باشد. برای دریافت خدمات حفرچاه با خونه سازها تماس بگیرید.

فواید چاه در جوامع چیست؟

چاه ها برای همه جوامع فوق العاده مهم هستند.
در بسیاری از مکان ها چاه ها منبع قابل اطمینان و کافی آب برای مصارف خانگی، آبیاری، کشاورزی و صنایع را فراهم می کنند.
در جاهایی که آبهای سطحی کم است، مانند بیابانها، مردم نمی توانند بدون آبهای زیرزمینی زنده بمانند و رشد کنند.
هنگامی که انسان با سفالگری و یا فناوری کیسه های پوستی حیوانات که برای برداشتن کردن یا حمل آب لازم بود، حفاری خوب انجام داد.
با این پیشرفت، افراد می توانستند وارد یک چاه شده و با استفاده از آن ظرف های سفالی یا درست شده از پوست حیوانات آب یا خاک را به سطح بالا حمل کنند و اجازه دهند چاه های عمیق تری حفر شود.
سرانجام، طنابها به ظروف بسته می شدند تا خاک یا آب را از اعماق بیشتری برداشت کنند، و حتی امکان چاه های عمیق تر نیز فراهم می شود.
حفر چاه برای آب، حفار یا چاه کن را مرطوب و سرد می کند خصوصاً اگر آب یک چشمه سرد باشد.

قیمت حفر چاه فاضلاب

قیمت حفر چاه فاضلاب در هر نقطه‌ای ممکن است متفاوت باشد. همچنین بسته به نیاز و عمق چاه، این قیمت متغیر خواهد بود. بنابراین هرگز نمی‌توان قیمت ثابتی را برای حفر تمام چاه‌ها تعیین کرد. حال اگر می‌خواهید با قیمت مناسبی نسبت به انجام این کار اقدام کنید، با متخصصان خونه‌سازها تماس بگیرید. اعضای تیم ما با محاسبه‌ قیمت حفر چاه به صورت دقیق، شما را بهتر راهنمایی خواهند کرد.

در مورد قیمت حفر چاه فاضلاب باید به نوعی چاهی که حفر می شود دقت نمود زیرا خدمات و مصالح و زمانی که برای هر حفر هر نوع چاه فاضلاب، بکار گرفته می شود تعیین کننده قیمت است.

احداث چاه فاضلاب به صورت دستی روشی به حساب می‌آید که اخیرا بسیار پرطرفدار شده است. در این روش از مقنی‌ها برای حفر چاه‌ها استفاده می‌کنند. مانند روش بالا که به آن پرداختیم، قیمت حفر چاه فاضلاب دستی نیز در طیف گسترده‌ای قرار دارد.

فواید حفر چاه فاضلاب

در گذشته بیشتر از حفر چاه جذبی برای دفع فاضلاب استفاده می‌شود و معمولا هم نتیجه می‌داد. نکته‌ی مثبت این روش این بود که کمترین آسیب به محیط زیست می‌رسید. با گذشت زمان و پیشرفت بشریت، چاه‌های فاضلاب جایگزین شدند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع چاه‌ها این است که سریع‌تر از گذشته قابل استفاده هستند و زودتر دفع می‌شوند. البته نباید این قضیه را کتمان کرد که چاه‌های فاضلاب مضرات فراوانی برای محیط زیست دارند.

نکات مهم در حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب باید به دست افراد متخصص و کاربلد صورت گیرد. از همین رو، توضیه‌ی ما این است که برای انجام این کار حتما با خونه‌سازها تماس حاصل فرمایید. حفر چاه فاضلاب بدون این دسته از افراد و با تجهیزات غیراستاندارد، پیامدهای جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

نکته‌ی مهم دیگر این است که پیش از حفر چاه فاضلاب جدید، چاه قدیمی باید به خوبی ترمیم شود و اثری از آن باقی نماند. در غیر این صورت، با حفر چاه فاضلاب جدید مشکلاتی برای استفاده کنندگان به وجود خواهد آمد.

حفر چاه فاضلاب در شمال تهران

تیم خونه‌سازها قادر است تا به تمام نقاط شهر بزرگ تهران رفته و مشکلات مربوط به چاه‌ها را برطرف نماید. حفر چاه فاضلاب در شمال تهران نیز یکی از مواردی است اخیرا درخواست‌های زیادی از سوی مردم به تیم ما ارسال شده است.

حفر چاه فاضلاب در جنوب تهران

جنوب تهران شامل محل‌هایی نظیر افسریه، شهر ری، نازی آباد، جوادیه، سیزده آبان، خزانه، دولت آباد، راه‌آهن، مولوی، دروازه غار، مسعودیه و غیره است که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته از طریق تیم ما صورت می‌گیرد.

حفر چاه فاضلاب در غرب تهران

از مهم‌ترین محل‎‌های غرب تهران باشد به پونک، ستارخان، صادقیه، جنت‌آباد، طرشت، گیشا، اکباتان، آزادی و حصارک اشاره داشت که خوشبختانه حفر چاه توسط ما در این مناطق و حتی سایر موارد نیز به انجام می‌رسد.

حفر چاه فاضلاب در شرق تهران

در آخر به شرق تهران می‌رسیم؛ جایی که محل‌هایی همچون پاسداران، وحیدیه، نارمک، اصفهانک، هروی، پیروزی، تهرانپارس، دماوند، هفت حوض، مجیدیه، لویزان، تهران نو، سبلان و تسلیحات دیده می‌شوند. اگر در این مناطق هستید و به مشکلاتی مربوط به چاه‌ها برخورد کرده‌اید یا به حفر چاه فاضلاب نیاز دارید، کافیست تا با خونه‌سازها تماس بگیرید و حفر چاه فاضلاب در تهران را به ما بسپارید.

نمونه قرارداد حفر چاه فاضلاب

به منظور انجام هر چه سریع‌تر حفر چاه فاصلاب، لازم است تا نمونه قراردادی به ثبت و امضا برسد. در این قرار داد اطلاعاتی از سوی دو طرف قرارداد همچون نام، نشانی، تلفن تماس، شماره شناسنامه، نوع حفر چاه و اندازه‌ی حفر چاه به چشم می‌خورد که برای پر کردن آن باید دقت زیادی داشته باشید. در ادامه هم قوانین مختلفی در خصوص حفر چاه در چند صفحه نوشته شده است که پیشنهاد می‌شود حداقل یک بار آن‌ها را مطالعه کنید.

حفر چاه فاضلاب با دستگاه

تیم خونه‌سازها حفر چاه فاضلاب را با دستگاه‌های استاندارد، به‌روز و پیشرفته انجام می‌دهد و هیچ مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. از انواع این تجهیزات باید به دستگاه لایروبی و چاه‌کن‌های دستی و غیردستی اشاره کرد که هر یک کارایی خاص خود را دارند.

قطر چاه فاضلاب

حال به این بحث می‌رسیم که یک چاه فاضلاب استاندارد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. مواردی نظیر قطر و عمق چاه فاضلاب به عواملی نظیر جنس خاک، شیب زمین و محل آب‌های زیرزمینی بستگی دارد. پس نتیجه می‌گیریم که باز هم نمی‌توان مقدار دقیقی برای مسائلی نظیر قطر چاه فاضلاب تعیین کرد، اما در مواقع حفر چاه‌ها، متخصصان حتما عوامل گفته شده را مدنظر قرار می‌دهند.

حفر چاه فاضلاب در پیاده رو

اگر حفر چاه فاضلاب در بخشی خارج از خانه و منطقه‌ی مسکونی باشد، آن گاه کار برای شما کمی سخت‌تر خواهد شد. دقت داشته باشید که برای انجام این کار در وهله‌ی اول باید مجوز شهرداری داشته باشید. در غیر این صورت، عملیات حفر چاه فاضلاب شما غیرمجاز خواهد بود. حفر چاه فاضلاب در پیاده رو نباید مانع عبور و مرور مردم شود. این قضیه برای مغازه‌داران و افرادی که در آن محل کسب و کار دارند نیز حائز اهمیت است.

حفر چاه فاضلاب خانگی

حفر چاه فاضلاب خانگی یکی از خدماتی است که در شرکت خونه سازها، انجام می شود و درخواست زیادی برای انجام حفر چاه فاضلاب می شود. شاید با وجود سیستم فاضلاب شهری از نظر خیلی ها دیگر حفر چاه فاضلاب به نظر غیرضروری بیاید اما واقعیت این است که در برخی شهرهای کوچک هنوز هم سیستم دفع فاضلاب گسترده وجود ندارد و خانه ها برای دفع فاضلاب خود از چاه فاضلاب استفاده می کنند.

اصول حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب هم برای منازل در شهرهای کوچک که سیستم دفع فاضلاب گسترده ندارند و هم برای خانه های ویلایی دور از شهر و سیستم های فاضلاب و همینطور برای خانه باغ ها انجام می شود. حفر چاه فاضلاب یکی از امور مهم در ساخت و ساز ساختمان هاست و اگر به آن دقت کافی نشود و اصول آن رعایت نشود، گاها موجب خسارات زیادی به صاحب ساختمان می شود.

حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه توالت و فاضلاب خانگی در تهران - خونه سازها

بنابراین استفاده از شرکت های متخصص و افراد متخصص در امر حفر چاه فاضلاب بسیار مهم است. زیرا این امر نیاز به برنامه ریزی و تخصص دارد که شاید بسیاری از افرادی که بصورت سنتی اقدام به حفر چاه فاضلاب می کنند، از اصول و قواعد آن آگاهی کافی نداشته باشند. شرکت خونه سازها یکی از شرکت های باسابقه و دارای تخصص کافی در زمینه حفر چاه فاضلاب است. که سالها تجربه ما در این امر و رضایت مشتریان، خود گویای همه چیز است.

نحوه اجرای چاه فاضلاب

نحوه اجرای چاه فاضلاب به طور صحیح از جمله مواردی است که بسیار مهم است و هر گونه سهل انگاری در اجرای آن و یا نداشتن تخصص در این زمینه، مشکلاتی را بوجود می آورد. رعایت اصول ایمنی به هنگام حفر چاه توسط کارگران مقنی و نیز رعابت اصول درست حفر چاه فاضلاب و رعایت فاصله چاه از دیوار همسایه یا چاه آب، همه از جمله مواردی است که بر روی نحوه اجرای چاه فاضلاب تاثیرگذار هستند.

طریقه کندن چاه فاضلاب در باغ

کندن چاه فاضلاب و اینکه چاه فاضلاب توسط کارگر مقنی کنده شود و یا با دستگاه حفر شود  به نوع زمین و منطقه ای که چاه فاضلاب در آن حفر می شود، بستگی دارد. در صورتی که در ساختمان شما چاه آب نیز حفر می شود باید دقت کنید که بین چاه فاضلاب و چاه آب سی متر فاصله باشد.

برای کندن چاه فاضلاب بهتر است زمانی که آب های زیرزمینی به کمترین سطح خود رسیده است که این امر در نیمه دوم تابستان اتفاق می افتد، بنابراین اگر قصد کندن چاه فاضلاب را دارید بهتر است در این زمان اقدام به کندن چاه فاضلاب برای ساختمان خود کنید.

کول گذاری چاه فاضلاب

جهت جلوگیری از ریزش خاک به دورن چاه فاضلاب از کول گذاری چاه فاضلاب استفاده می شود. امروزه کول به دو شکل گرد با نام میله و بیضی شکل با نام انباری برای مصارف خانگی استفاده می شود و معمولا از جنس بتن ساخته می شود. قطر کول معمولا ۶۰ یا ۷۰ یا ۸۰ یا ۹۰ و یا ۱۰۰ سانتی متر است.
کول گذاری و حفر چاه فاضلاب در تهران

برای ساخت کول در داخل آن از تسمه فنری استفاده می کنند به این جهت که در صورت ضربه دیدن یا شکستن کول، هنگام حمل، فرم آن تا هنگام گذاشتن در داخل چاه بهم نخورد. البته داخل کول می شود از میلگرد نیز برای استحکام بیشتر استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالای میلگرد، این امر توصیه نمی شود.

قانون حفر چاه فاضلاب در کوچه

علاوه بر موارد گفته شده در حفر چاه فاضلاب پیاده‌روها، لازم به ذکر است که حفر چاه فاصلاب در کوچه ها قوانین دیگری هم دارد. افرادی که خود را به عنوان مقنی و کارشناس معرفی می‌کنند، باید دارای مجوز باشند. همچنین آن‌ها باید تمام وسایل لازم و استاندارد جهت اجرای عملیات حفر چاه را در اختیار داشته باشند. تعداد این افراد نیز اهمیت دارد. معمولا برای انجام حفر چاه از چند نفر استفاده می‌شود و آن‌ها مکمل کار یکدیگر هستند.

محل حفر چاه فاضلاب در ساختمان‌ها

این روزها برای حفر چاه فاضلاب در ساختمان‌ها کارهای مختلفی انجام می‌دهند و این کار ممکن است در مناطق مختلفی از منازل صورت گیرد. البته انجام این عملیات در هر جایی مجاز و استاندارد نیست و هرگز نباید بدون اطلاعات پیشروی کرد. بهترین محل برای حفر چاه فاضلاب منازل در حیاط و بیرون از ساختمان است.

تخلیه چاه فاضلاب

تخلیه‌ چاه فاضلاب نیز به شیوه‌های متنوعی صورت می‌گیرد و ما تنها به مهم‌ترین آن می‌پردازیم. معمولا برای انجام این کار، ابتدا از تانکر تخلیه‌ی چاه استفاده می‌شود. سپس لایروبی و در آوردن فضولات و جامدات موجود در چاه در دستور کار قرار می‌گیرد. در نهایت، چاه فاضلاب کف تراشی می‌شود تا ایرادات آن کاملا برطرف گردد.

فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان

چاه فاضلاب به دلیل حساسیتی که برای ریزش آن و همچنین تخلیه و البته مسله بهداشتی آن وجود دارد، بنابراین باید چاه فاضلاب در فاصله مناسبی از پی ساختمان و نیز چاه آب و همینطور از ساختمان و دیوارهای همسایه قرار بگیرد. همچنین باید دقت شود که محل چاه فاضلاب به گونه ای باشد که در صورت نیاز به تخیله، این امر به راحتی صورت گیرد.

به همین دلیل است که توصیه می شود هنگام کشیدن نقشه ساختمان، حتما محل چاه فاضلاب در آن مشخص شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

جهت جلوگیری از ریزش چاه و مشکلات ناشی از آن باید چاه فاضلاب فاصله مناسبی از دیوار های همسایه داشته باشد که حداقل این فاصله ۳ متر است. زیرا عدم رعایت فاصله مناسب ممکن است باعث تخریب چاه و وارد آمدن خسارت به ساختمان شخص و همچنین ساختمان همسایه شود.

دقت کنید که چاه فاضلاب را نزدیک باغچه یا درخت یا نهال و یا هرگونه گیاهی، حفر نکنید زیرا این امر باعث ریزش چاه فاضلاب شما می شود. همچنین چاه فاضلاب باید در محل و فاصله مناسبی از ستون ها و پی ساختمان قرار بگیرد به همین دلیل در نقشه ساختمان محل قرارگیری چاه فاضلاب و عمق آن و حتی حجم انبار آن مشخص شود.

جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه‌های فاضلاب می‌توان مواردی را رعایت کرد. مثلا از ورود موارد روغنی، اشیا و موها تا حد امکان از درون چاه‌ها جلوگیری کنیم تا چاه نگیرد و بالا نزند. ضمنا حفر چاه فاضلاب ممکن است قبلا به شیوه‌ای غیراصولی صورت گرفته باشد که در این صورت باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید تا در آینده به مشکل نخورید. از وارد شدن برخی دیگر از جامدات همچون مصالح ساختمان به درون چاه‌ها هم خودداری کنید.

چاه فاضلاب ویلا

ویلاها به دلیل وسیع بودن مساحت، ممکن است چاه‌ فاضلاب‌های متفاوتی نسبت به منازل ساده داشته باشند. ابعاد و عمق آن‌ها می‌تواند بیشتر از سایر موارد باشد که البته این قضیه به وسعت ویلای شما بستگی خواهد داشت. حتی در برخی از ویلاهای بزرگ از چاه‌های سپتیک استفاده می‌شود که اصطلاحا به آن‌ها سپتیک فاضلاب می‌گویند.

چاه فاضلاب سپتیک

چاه سپتیک (Septic Tank) که به آن حوضچه ی سپتیک نیز گفته می شود، در واقع یک محفظه‌ی زیرزمینی است که وظیفه ی جریان اولیه ی آب در فاضلاب های خانگی را ایفا می کند. البته این نوع از چاه ها ممکن است مصارف دیگری نیز داشته باشند، اما بیشتر برای فاضلاب های داخلی به کار می روند.

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار (معمولا در دوره های کوتاه) باید نسبت به تخلیه ی چاه سپتیک اقدام کنید تا مخزن آن پر نشود. چاه‌های سپتیک در انواع مختلفی نظیر بتن، پلی اتیلن و فایبرگلاس موجود هستند.

لایروبی چاه فاضلاب

لایروبی چاه فاضلاب لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است،

لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است، لایروبی چاه فاضلاب می گویند. 

اما برای اینکه بدانید که چه زمانی باید لایروبی چاه را انجام دهید باید به مواردی توجه کنید. از جمله باز نشدن توالت، بوی بد فاضلاب، بالا آمدن آب توالت و حمام، وجود حشراتی مانند سوسک و همینطور نداشتن کشش آب در خاک می تواند نشانه پر شدن چاه فاضلاب منزل شما باشد و هشداری برای آنکه چاه فاضلاب خود را لایروبی کنید.
لایروبی چاه فاضلاب

البته معمولا چاه های فاضلاب از جنس جذبی هستند و نیازی به لایروبی و تخلیه ندارند. چاه جذبی چاهی است که در زمین هایی انجام می شود که خاک آنها قابلیت جذب فاضلاب را دارد.

هزینه لایروبی چاه
هزینه لایروبی چاه فاضلاب

هزینه لایروبی میزان مشخصی ندارد و البته باید بدانید که در صورتی که چاه فاضلاب شما تخلیه شود، ممکن است نیاز به لایروبی نداشته باشد و در این مورد باید متخصص نظر دهد. در هر صورت هزینه های لایروبی چاه فاضلاب در شرکت خونه سازه کاملا طبق تعرفه های اصولی و قانونی انجام می شود.

حفاری چاه یا همان چاه کنی دستی معمولا چند بخش مختلف دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

میله چاه

 به بخشی از چاه که به طرز عمودی نسبت به سطح زمینی آن کنده می شود، اصطلاحا میله چاه می گویند. متراژ حفاری برای میله چاه نیز مسئله مهم دیگری است که توجه فراوانی به آن می شود. این متراژ در بیشتر موارد به جنس لایه های خاک در مناطقی که حفاری در آن ها صورت می گیرد، بستگی دارد. البته این متراژ به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که نسبت به مضووع مطرح شده، چندان اهمیتی ندارند.

انباره چاه فاضلاب

 نحوه ی محاسبه ی انباره چاه فاضلاب نیز بسیار مهم است و متخصصان همیشه توجه زیادی به آن دارند. عدم توجه به ظرفیت انباره منجر به اتفاقات بدی نظیر پر شدن مکرر چاه می شود. اندازه ی این انباره به عواملی نظیر جنس خاک و تعداد ساکنان آن منزل بستگی دارد. محل و نوع مصرف نیز باعث تغییر اندازه ی این انباره ها می شوند.

 واضح است که اندازه ی انباره چاه در مناطق شلوغ همچون بیمارستان ها با دیگر ساختمان ها مانند یک خانه ی کوچک تفاوت  زیادی دارد. انباره  چاه برای یک خانه نسبت به یک ویلا نیز متفاوت است.

طوقه چینی و گول گذاری چاه فاضلاب

 بسیاری چنین می پندارند که طوقه چینی و کول گذاری به نو یا کهنه بودن چاه فاضلاب بستگی دارد، در صورتی که به هیچ وجه چنین نیست. برای انجام طوقه چینی، استحکام دهانه ی چاه از ارتفاعی حساب شده توسط آجر محاسبه می شود. دورچینی در این چاه ها بیشتر به وسیله ی ملات و سیمان صورت می گیرد. تعیین طول طوقه نیز به تجربه ی مغنی و جنس دهانه ی خاک بستگی دارد.

 کول نیز همان استوانه های سیمانی با اندازه های گوناگون است. به فرآیند جای گذاری کول درون چاه فاضلاب از دهانه تا ته چاه، کول گذاری گفته می شود. در واقع کول گذاری از ریزش دیواره ی چاه جلوگیری می کند. این کول ها نقش نگه دارنده را ایفا می کنند و استفاده از آن ها الزامی خواهد بود. از انواع کول ها هم باید به بیضی و دایره ای اشاره داشت.

گلدان روی دهانه چاه فاضلاب

 به دهانه چاه که معمولا به صورت مخروطی، قیف یا گلدانی شکل هستند، گلدان گفته می شود. این گلدان ها محل اتصال لوله های فاضلاب به چاه هستند. برای جلوگیری از تخریب میله چاه، در بیشتر مواقع از گلدان ها استفاده می کنند که خوشبختانه جواب هم می دهد.

دال بتنی روی گلدان چاه فاضلاب

 طوقه چاه گاهی ممکن است با نشست همراه باشد. حال برای ممانعت از خطرات جانی ناشی از این حادثه، پس از نصبب گلدان ها از دال هایی از جنس بتن نیز بهره می برند. این دال ها در ابعادی حدود ۵ در ۵ موجود هستند و ضخامتی ۱۰ سانتی متری دارند.

قوانین حفر چاه فاضلاب – آیین نامه حفاظتی کارگاه‌های ساختمانی

در فصل چهارم آیین نامه حفاظتی کارگاه‌های ساختمانی که تحت عنوان حفر چاه‌های آب و فاضلاب با وسایل دستی نامیده شده ۱۳ ماده قانونی مختص کارگران مقنی دیده می‌شود که به صورت ذیل است و لازم است در هر پروژه حفر چاه رعایت شود.

 مسلما حفر چاه نیز قوانین خاص خود را دارد و افراد به سادگی نمی توانند نسبت به انجام این کار اقدام نمایند. از همین رو، قوانینی به منظور حفر اصولی و بدون مشکل چاه ها وضع شده است تا افراد با پیروی از آن ها، در راستای انجام این اقدامات به بهترین شکل ممکن قدم بردارند. اکنون به سراغ بخش چهارم از این آیین نامه می رویم که چندین قانون مهم را در خود جای داده است.

ماده ۲۶۱ – تمام کارگران و متحصصان حفر چاه باید وسایل مورد نیاز جهت حفاری و سایر اقدامات در این زمینه را داشته باشند. همچنین تجهیزات آن ها باید استاندارد و بی نقص باشد تا مشکلات جانی و مالی در حین انجام کار رخ ندهد. از این وسایل مهم باید به کلاه ایمنی، پمپ هوادهی، چکمه پلاستیکی، طناب نجات و کمربند ایمنی اشاره داشت که افراد باید نحوه ی استفاده ی درست از آن ها را نیز بلد باشند.

ماده ۲۶۲ – کارگرانی که به انجام حفاری مشغول می شوند، باید در گذشته تجربه ی این کار را داشته باشند. همچنین نظارت دائم پیمانکاران بر آن ها نیز امری الزامی است.

ماده ۲۶۳ – در هنگام حفر چاه، باید به موقعیت آن نیز توجه فراوانی شود. چاه جدید باید در فاصله ی مناسب با چاه های قدیمی حفر شود تا خطر ریزش و سایر حوادث به حداقل برسد.

ماده ۲۶۴ – تحقیق در مورد وجود گازهای سمی یا میزان اکسیژن در اعماق چاه ها نیز از اقداماتی است که در ابتدا باید در دستور کار قرار گرفته شود.

ماده ۲۶۵ – در صورتی که چاه مذکور مشکلاتی مانند کمبود اکسیژن و یا گازهای سمی داشت، در وهله ی اول باید از پمپ هوادهی به منظور کمتر کردن خطرات آن استفاده گردد. کارگران برای اطمینان خاطر باید از ماسک هایی مناسب این کار هم بهره ببرند.

ماده ۲۶۶ – کارگران و به خصوص مغنی که قصد ورود به چاه را دارند، ابتدا باید طناب نجات و کمربند خود را محکم کنند. سر دیگر این طناب باید به جایی ثابت و با دوام وصل گردد.

ماده ۲۶۷ – پس از اتمام بخشی از کار در آن روز، دهانه ی چاه باید به خوبی با ورقه ها و صفحات محکم پوشانده شود تا از افتادن افراد به درون آن جلوگیری به عمل آید. ضمنا وسط این صفحات باید به درشتی علامت گذاری شود.

ماده ۲۶۸ – دهانه ی چاه باید به عمق حداقل ۱/۵ متر طوقه گذاری شود و این کار به وسیله ی ملات و سیمان صورت خواهد گرفت. در زمین هایی که دارای خاک دستی هستند، عملیات طوقه چینی باید پس از برداشتن این خاک ها انجام شود.

ماده ۲۶۹ – وظیفه ی گلدان این است که لوله های فاضلاب را به چاه وصل کند. بنابراین از داشتن این گلدان ها اطمینان حاصل کنید. گلدان ها باید از جنس مرغوب بوده و استانداردهای لازم را داشته باشد.

ماده ۲۷۰ – اگر دهانه ی چاه درب داشته باشد، باید با بست و قفل مناسب همراه باشد.

ماده ۲۷۱ – داشتن لوله هواکش مناسب برای هر نوع چاه مانند چاه آب یا چاه فاضلاب نیز حیاتی است.

ماده ۲۷۲ – محل چاه در نقشه ی نهایی ساختمان حتما مشخص شده باشد. بر روی صفحاتی که در چاه ها قرار می گیرند نیز علامت بزرگ و مناسب کشیده شود تا دیگران از این موضوع آگاه باشند.

ماده ۲۷۳ – علاوه بر موارد گفته شده در جریان حفر چاه فاضلاب یا هر نوع چاهی دیگر با استفاده از وسایل دستی، لازم است تا مفاد آیین نامه و قوانین حفاظتی برای حفر نیز رعایت شود.

42 پاسخ
 1. جواد
  جواد says:

  حفر چاه دستی اگر بدون بررسی های اولیه و یا در مکان غیر اصولی انجام شود ممکن است خسارات زیادی بر جای گذارد و شما را دچار مشکلات ریزش و عدم جذب و گرفتگی کند.

  پاسخ
 2. مهندس
  مهندس says:

  حفر چاه فاضلاب باید به صورت اصولی و کارشناسی انجام شود تا در آینده دچار ریزش نشود. قبل از انجام حفاری باید وضعیت زمین، نوع خاک و میزان جذب آن بررسی و بر اساس متراژ چاه محاسبه شود.

  پاسخ
  • خونه سازها
   خونه سازها says:

   قیمت حفر چاه فاضلاب به عواملی همچون عمق چاه، نوع حفاری (دستی یا مکانیکی) ، جنس خاک، دستمزد حفر چاه فاضلاب، گرانی مصالح و… وابسته می باشد.. تمامی موارد ذکر شده بر روی قیمت حفر چاه توالت نیز تاثیرگذار است.

   پاسخ
  • خونه سازها
   خونه سازها says:

   هر ماده شیمیایی که تولید گاز می کنه ، ریختنش داخل چاه باعث انفجار می شه
   اگر به خاطر هزینه چاه جدید دارید این کار رو می کنید
   درصدی هم به هزینه های انفجار فکر کنید

   پاسخ
    • خونه سازها
     خونه سازها says:

     مخلوط شدن اسید لوله باز کنی با فاضلاب باعث انتشار انواع گاز های سمی مثل کلر و متان و هیدروژن می شود که این گاز ها بسیار سمی و خطرناک هستند و باعث مسمومیت های شدید و عوارض بسیار جبران ناپذیر مثل انفجار، نابینایی، فلج مغزی و حتی مرگ می شوند.

     پاسخ
 3. اسماعیل کیان
  اسماعیل کیان says:

  سلام زمین اپارتمان ما خاکش سفته تقریبا بصورت سنگ لاخه و دژ هستش اگه یه چاه میله ای بخوام به قطر ۱.۲۰ و عمق ۱۰ متر چقدر هزینه تقریبیش میشه لطفا برا محاسبات اولیه ام بهم بگید

  پاسخ
  • خونه سازها
   خونه سازها says:

   فنر زدن میخواد.
   یا اگرخونتون به فاضلاب وصل نشده احتمال داره چاه پر شده باشه و نیازمند تخلیه باشه!
   رو در و دیوار خونه همیشه برچسب های چاه بازکنی و تخلیه چاه میچسبونن. زنگ بزن یکیشون بیاد.
   اگه نیازمند یه چاه فاضلاب نو باشید ما در خدمتیم

   پاسخ
 4. تبلیغاتی
  تبلیغاتی says:

  چاهمون گرفته
  لوله باز کن ، اسید ، همه چی ریختیم ….
  هیییچ فایده ای نداره
  ظرف میشوریم یهو آب از کف آشپزخانه میزنه بالا

  پاسخ
 5. احمد
  احمد says:

  مامانم اینا تو واوان خونه خریدن اب فاضلاب میره تو چاه استرس داره زود پر شه، چیکار کنیم دیگه استرس نداشته باشن؟

  پاسخ
  • خونه سازها
   خونه سازها says:

   چک کنید که چاه فاضلابتون گرفته یا پر نشده نباشه
   در صورت نیاز یه چاه نو در ابعاد بطزگ بکنید تا برای چند سال خیالتون راحت باشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *