حفر چاه فاضلاب چیست؟

حفر چاه فاضلاب یکی از مواردی است که برای صاحب ساختمان بسیار مهم است و در مورد آن همیشه از شرکت یا افرادی که این خدمات را انجام می دهند، سوال می شود. در مورد قیمت حفر چاه فاضلاب باید به نوعی چاهی که حفر می شود دقت نمود زیرا خدمات و مصالح و زمانی که برای هر حفر هر نوع چاه فاضلاب، بکار گرفته می شود تعیین کننده قیمت است که البته این قیمت ها در شرکت های حفر چاه فاضلاب، تماما بر اساس قوانین می باشد. برای دریافت خدمات حفرچاه با خونه سازها تماس بگیرید.

حفر چاه فاضلاب خانگی

حفر چاه فاضلاب خانگی یکی از خدماتی است که در شرکت خونه سازها، انجام می شود و درخواست زیادی برای انجام حفر چاه فاضلاب می شود. شاید با وجود سیستم فاضلاب شهری از نظر خیلی ها دیگر حفر چاه فاضلاب به نظر غیرضروری بیاید اما واقعیت این است که در برخی شهرهای کوچک هنوز هم سیستم دفع فاضلاب گسترده وجود ندارد و خانه ها برای دفع فاضلاب خود از چاه فاضلاب استفاده می کنند.

اصول حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب هم برای منازل در شهرهای کوچک که سیستم دفع فاضلاب گسترده ندارند و هم برای خانه های ویلایی دور از شهر و سیستم های فاضلاب و همینطور برای خانه باغ ها انجام می شود. حفر چاه فاضلاب یکی از امور مهم در ساخت و ساز ساختمان هاست و اگر به آن دقت کافی نشود و اصول آن رعایت نشود، گاها موجب خسارات زیادی به صاحب ساختمان می شود.

حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه توالت و فاضلاب خانگی در تهران - خونه سازها

بنابراین استفاده از شرکت های متخصص و افراد متخصص در امر حفر چاه فاضلاب بسیار مهم است. زیرا این امر نیاز به برنامه ریزی و تخصص دارد که شاید بسیاری از افرادی که بصورت سنتی اقدام به حفر چاه فاضلاب می کنند، از اصول و قواعد آن آگاهی کافی نداشته باشند. شرکت خونه سازها یکی از شرکت های باسابقه و دارای تخصص کافی در زمینه حفر چاه فاضلاب است. که سالها تجربه ما در این امر و رضایت مشتریان، خود گویای همه چیز است.

نحوه اجرای چاه فاضلاب

نحوه اجرای چاه فاضلاب به طور صحیح از جمله مواردی است که بسیار مهم است و هر گونه سهل انگاری در اجرای آن و یا نداشتن تخصص در این زمینه، مشکلاتی را بوجود می آورد. رعایت اصول ایمنی به هنگام حفر چاه توسط کارگران مقنی و نیز رعابت اصول درست حفر چاه فاضلاب و رعایت فاصله چاه از دیوار همسایه یا چاه آب، همه از جمله مواردی است که بر روی نحوه اجرای چاه فاضلاب تاثیرگذار هستند.

طریقه کندن چاه فاضلاب

کندن چاه فاضلاب و اینکه چاه فاضلاب توسط کارگر مقنی کنده شود و یا با دستگاه حفر شود  به نوع زمین و منطقه ای که چاه فاضلاب در آن حفر می شود، بستگی دارد. در صورتی که در ساختمان شما چاه آب نیز حفر می شود باید دقت کنید که بین چاه فاضلاب و چاه آب سی متر فاصله باشد.

برای کندن چاه فاضلاب بهتر است زمانی که آب های زیرزمینی به کمترین سطح خود رسیده است که این امر در نیمه دوم تابستان اتفاق می افتد، بنابراین اگر قصد کندن چاه فاضلاب را دارید بهتر است در این زمان اقدام به کندن چاه فاضلاب برای ساختمان خود کنید.

کول گذاری چاه فاضلاب

جهت جلوگیری از ریزش خاک به دورن چاه فاضلاب از کول گذاری چاه فاضلاب استفاده می شود. امروزه کول به دو شکل گرد با نام میله و بیضی شکل با نام انباری برای مصارف خانگی استفاده می شود و معمولا از جنس بتن ساخته می شود. قطر کول معمولا ۶۰ یا ۷۰ یا ۸۰ یا ۹۰ و یا ۱۰۰ سانتی متر است.
کول گذاری و حفر چاه فاضلاب در تهران

برای ساخت کول در داخل آن از تسمه فنری استفاده می کنند به این جهت که در صورت ضربه دیدن یا شکستن کول، هنگام حمل، فرم آن تا هنگام گذاشتن در داخل چاه بهم نخورد. البته داخل کول می شود از میلگرد نیز برای استحکام بیشتر استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالای میلگرد، این امر توصیه نمی شود.

حداقل فاصله چاه فاضلاب از دیوار همسایه

چاه فاضلاب به دلیل حساسیتی که برای ریزش آن و همچنین تخلیه و البته مسله بهداشتی آن وجود دارد، بنابراین باید چاه فاضلاب در فاصله مناسبی از پی ساختمان و نیز چاه آب و همینطور از ساختمان و دیوارهای همسایه قرار بگیرد. همچنین باید دقت شود که محل چاه فاضلاب به گونه ای باشد که در صورت نیاز به تخیله، این امر به راحتی صورت گیرد.

به همین دلیل است که توصیه می شود هنگام کشیدن نقشه ساختمان، حتما محل چاه فاضلاب در آن مشخص شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

جهت جلوگیری از ریزش چاه و مشکلات ناشی از آن باید چاه فاضلاب فاصله مناسبی از دیوار های همسایه داشته باشد که حداقل این فاصله ۳ متر است. زیرا عدم رعایت فاصله مناسب ممکن است باعث تخریب چاه و وارد آمدن خسارت به ساختمان شخص و همچنین ساختمان همسایه شود.

دقت کنید که چاه فاضلاب را نزدیک باغچه یا درخت یا نهال و یا هرگونه گیاهی، حفر نکنید زیرا این امر باعث ریزش چاه فاضلاب شما می شود. همچنین چاه فاضلاب باید در محل و فاصله مناسبی از ستون ها و پی ساختمان قرار بگیرد به همین دلیل در نقشه ساختمان محل قرارگیری چاه فاضلاب و عمق آن و حتی حجم انبار آن مشخص شود.

لایروبی چاه فاضلاب

لایروبی چاه فاضلاب لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است،
لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است، لایروبی چاه فاضلاب می گویند. 

اما برای اینکه بدانید که چه زمانی باید لایروبی چاه را انجام دهید باید به مواردی توجه کنید. از جمله باز نشدن توالت، بوی بد فاضلاب، بالا آمدن آب توالت و حمام، وجود حشراتی مانند سوسک و همینطور نداشتن کشش آب در خاک می تواند نشانه پر شدن چاه فاضلاب منزل شما باشد و هشداری برای آنکه چاه فاضلاب خود را لایروبی کنید.
لایروبی چاه فاضلاب

البته معمولا چاه های فاضلاب از جنس جذبی هستند و نیازی به لایروبی و تخلیه ندارند. چاه جذبی چاهی است که در زمین هایی انجام می شود که خاک آنها قابلیت جذب فاضلاب را دارد.

هزینه لایروبی چاه فاضلاب
هزینه لایروبی چاه فاضلاب

هزینه لایروبی میزان مشخصی ندارد و البته باید بدانید که در صورتی که چاه فاضلاب شما تخلیه شود، ممکن است نیاز به لایروبی نداشته باشد و در این مورد باید متخصص نظر دهد. در هر صورت هزینه های لایروبی چاه فاضلاب در شرکت خونه سازه کاملا طبق تعرفه های اصولی و قانونی انجام می شود.

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «حفر چاه فاضلاب چیست؟»

  1. حفر چاه دستی اگر بدون بررسی های اولیه و یا در مکان غیر اصولی انجام شود ممکن است خسارات زیادی بر جای گذارد و شما را دچار مشکلات ریزش و عدم جذب و گرفتگی کند.

  2. حفر چاه فاضلاب باید به صورت اصولی و کارشناسی انجام شود تا در آینده دچار ریزش نشود. قبل از انجام حفاری باید وضعیت زمین، نوع خاک و میزان جذب آن بررسی و بر اساس متراژ چاه محاسبه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *