حفر چاه فاضلاب چیست؟

حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه توالت و فاضلاب خانگی در تهران - خونه سازها

حفر چاه فاضلاب یکی از مواردی است که برای صاحب ساختمان بسیار مهم است و در مورد آن همیشه از شرکت یا افرادی که این خدمات را انجام می دهند، سوال می شود.
در مورد قیمت حفر چاه فاضلاب باید به نوعی چاهی که حفر می شود دقت نمود زیرا خدمات و مصالح و زمانی که برای هر حفر هر نوع چاه فاضلاب، بکار گرفته می شود تعیین کننده قیمت است.
البته این قیمت ها در شرکت های حفر چاه فاضلاب، تماما بر اساس قوانین می باشد. برای دریافت خدمات حفرچاه با خونه سازها تماس بگیرید.

حفر چاه فاضلاب خانگی

حفر چاه فاضلاب خانگی یکی از خدماتی است که در شرکت خونه سازها، انجام می شود و درخواست زیادی برای انجام حفر چاه فاضلاب می شود. شاید با وجود سیستم فاضلاب شهری از نظر خیلی ها دیگر حفر چاه فاضلاب به نظر غیرضروری بیاید اما واقعیت این است که در برخی شهرهای کوچک هنوز هم سیستم دفع فاضلاب گسترده وجود ندارد و خانه ها برای دفع فاضلاب خود از چاه فاضلاب استفاده می کنند.

اصول حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب هم برای منازل در شهرهای کوچک که سیستم دفع فاضلاب گسترده ندارند و هم برای خانه های ویلایی دور از شهر و سیستم های فاضلاب و همینطور برای خانه باغ ها انجام می شود. حفر چاه فاضلاب یکی از امور مهم در ساخت و ساز ساختمان هاست و اگر به آن دقت کافی نشود و اصول آن رعایت نشود، گاها موجب خسارات زیادی به صاحب ساختمان می شود.

حفر چاه فاضلاب ، حفر چاه توالت و فاضلاب خانگی در تهران - خونه سازها

بنابراین استفاده از شرکت های متخصص و افراد متخصص در امر حفر چاه فاضلاب بسیار مهم است. زیرا این امر نیاز به برنامه ریزی و تخصص دارد که شاید بسیاری از افرادی که بصورت سنتی اقدام به حفر چاه فاضلاب می کنند، از اصول و قواعد آن آگاهی کافی نداشته باشند. شرکت خونه سازها یکی از شرکت های باسابقه و دارای تخصص کافی در زمینه حفر چاه فاضلاب است. که سالها تجربه ما در این امر و رضایت مشتریان، خود گویای همه چیز است.

نحوه اجرای چاه فاضلاب

نحوه اجرای چاه فاضلاب به طور صحیح از جمله مواردی است که بسیار مهم است و هر گونه سهل انگاری در اجرای آن و یا نداشتن تخصص در این زمینه، مشکلاتی را بوجود می آورد. رعایت اصول ایمنی به هنگام حفر چاه توسط کارگران مقنی و نیز رعابت اصول درست حفر چاه فاضلاب و رعایت فاصله چاه از دیوار همسایه یا چاه آب، همه از جمله مواردی است که بر روی نحوه اجرای چاه فاضلاب تاثیرگذار هستند.

طریقه کندن چاه 

کندن چاه فاضلاب و اینکه چاه فاضلاب توسط کارگر مقنی کنده شود و یا با دستگاه حفر شود  به نوع زمین و منطقه ای که چاه فاضلاب در آن حفر می شود، بستگی دارد. در صورتی که در ساختمان شما چاه آب نیز حفر می شود باید دقت کنید که بین چاه فاضلاب و چاه آب سی متر فاصله باشد.

برای کندن چاه فاضلاب بهتر است زمانی که آب های زیرزمینی به کمترین سطح خود رسیده است که این امر در نیمه دوم تابستان اتفاق می افتد، بنابراین اگر قصد کندن چاه فاضلاب را دارید بهتر است در این زمان اقدام به کندن چاه فاضلاب برای ساختمان خود کنید.

کول گذاری چاه فاضلاب

جهت جلوگیری از ریزش خاک به دورن چاه فاضلاب از کول گذاری چاه فاضلاب استفاده می شود. امروزه کول به دو شکل گرد با نام میله و بیضی شکل با نام انباری برای مصارف خانگی استفاده می شود و معمولا از جنس بتن ساخته می شود. قطر کول معمولا ۶۰ یا ۷۰ یا ۸۰ یا ۹۰ و یا ۱۰۰ سانتی متر است.
کول گذاری و حفر چاه فاضلاب در تهران

برای ساخت کول در داخل آن از تسمه فنری استفاده می کنند به این جهت که در صورت ضربه دیدن یا شکستن کول، هنگام حمل، فرم آن تا هنگام گذاشتن در داخل چاه بهم نخورد. البته داخل کول می شود از میلگرد نیز برای استحکام بیشتر استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالای میلگرد، این امر توصیه نمی شود.

حداقل فاصله چاه از دیوار همسایه

چاه فاضلاب به دلیل حساسیتی که برای ریزش آن و همچنین تخلیه و البته مسله بهداشتی آن وجود دارد، بنابراین باید چاه فاضلاب در فاصله مناسبی از پی ساختمان و نیز چاه آب و همینطور از ساختمان و دیوارهای همسایه قرار بگیرد. همچنین باید دقت شود که محل چاه فاضلاب به گونه ای باشد که در صورت نیاز به تخیله، این امر به راحتی صورت گیرد.

به همین دلیل است که توصیه می شود هنگام کشیدن نقشه ساختمان، حتما محل چاه فاضلاب در آن مشخص شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

جهت جلوگیری از ریزش چاه و مشکلات ناشی از آن باید چاه فاضلاب فاصله مناسبی از دیوار های همسایه داشته باشد که حداقل این فاصله ۳ متر است. زیرا عدم رعایت فاصله مناسب ممکن است باعث تخریب چاه و وارد آمدن خسارت به ساختمان شخص و همچنین ساختمان همسایه شود.

دقت کنید که چاه فاضلاب را نزدیک باغچه یا درخت یا نهال و یا هرگونه گیاهی، حفر نکنید زیرا این امر باعث ریزش چاه فاضلاب شما می شود. همچنین چاه فاضلاب باید در محل و فاصله مناسبی از ستون ها و پی ساختمان قرار بگیرد به همین دلیل در نقشه ساختمان محل قرارگیری چاه فاضلاب و عمق آن و حتی حجم انبار آن مشخص شود.

لایروبی چاه فاضلاب

لایروبی چاه فاضلاب لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است،
لایروبی چاه فاضلاب به عمل خارج کردن خاک، سنگ، و دیگر مواد جامد که باعث گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب شده است، لایروبی چاه فاضلاب می گویند. 

اما برای اینکه بدانید که چه زمانی باید لایروبی چاه را انجام دهید باید به مواردی توجه کنید. از جمله باز نشدن توالت، بوی بد فاضلاب، بالا آمدن آب توالت و حمام، وجود حشراتی مانند سوسک و همینطور نداشتن کشش آب در خاک می تواند نشانه پر شدن چاه فاضلاب منزل شما باشد و هشداری برای آنکه چاه فاضلاب خود را لایروبی کنید.
لایروبی چاه فاضلاب

البته معمولا چاه های فاضلاب از جنس جذبی هستند و نیازی به لایروبی و تخلیه ندارند. چاه جذبی چاهی است که در زمین هایی انجام می شود که خاک آنها قابلیت جذب فاضلاب را دارد.

هزینه لایروبی چاه
هزینه لایروبی چاه فاضلاب

هزینه لایروبی میزان مشخصی ندارد و البته باید بدانید که در صورتی که چاه فاضلاب شما تخلیه شود، ممکن است نیاز به لایروبی نداشته باشد و در این مورد باید متخصص نظر دهد. در هر صورت هزینه های لایروبی چاه فاضلاب در شرکت خونه سازه کاملا طبق تعرفه های اصولی و قانونی انجام می شود.

 

 

(آیین نامه حفاظتی کارگاه‌های ساختمانی(حفر چاه‌های آب و فاضلاب با وسایل دستی

در فصل چهارم آیین نامه حفاظتی کارگاه‌های ساختمانی که تحت عنوان حفر چاه‌های آب و فاضلاب با وسایل دستی نامیده شده ۱۳ ماده قانونی مختص کارگران مقنی دیده می‌شود که به صورت ذیل است و لازم است در هر پروژه حفر چاه رعایت شود.

بخش چهارم – حفر چاههای آب و فاضلاب با وسائل دستی

ماده ۲۶۱ – کلیه پیمانکاران چاه‌ کن باید دارای وسائل و ابزار کار سالم و بدون نقص و همچنین وسائل حفاظت فردی طبق ضوابط آیین‌نامه حفاظتی حفر چاههای دستی و آیین نامه وسائل حفاظت انفرادی، به ویژه کلاه ایمنی، پمپ هوادهی، چکمه لاستیکی، کمربند ایمنی و طناب نجات باشند و این وسائل را در اختیار کارگران خود قرار داده و در مورد کاربر صحیح ان نظارت نمایند.

ماده ۲۶۲ – افرادی که در عملیات حفر چاههای آب و فاضلاب به کار گرفته مىشوند، باید دارای تجربه کافی در این امر بوده و پیمانکاران مربوطه بر کار آنان نظارت نمایند.

ماده ۲۶۳ – در انتخاب محل حفر چاه فاضلاب باید موقعیت چاههای فاضلاب قدیمی مورد توجه قرار گرفته و فاصله چاه جدید با چاه قدیم با نظر مهندس ناظر صاحب کار و یا پیمانکار اصلی صاحب‌کار به اندازه‌ای در نظر گرفته شود که خطر ریزش و مرتبط شدن خودبه‌خود دو چاه وجود نداشته باشد و یا قبل از شروع حفاری، نسبت به تخلیه چاه فاضلاب قدیمی و پرکردن آن با خاک و شفته یا مصالح مناسب دیگر اقدام گردد.

ماده ۲۶۴ – در هر مرتبه ورود مقنی به چاه، باید بررسی لازم از نظر وجود گازهای سمی و خطرناک و همچنین کمبود اکسیژن به عمل آید

ماده ۲۶۵ – برای پیشگیری از خطرات و عوارض مربوط به کمبود اکسیژن و وجود گازهای زیان‌آور و خطرناک، باید به وسیله پمپ هوادهی نسبت به تهویه هوای چاه اقدام گردد و چنانچه شرایط کار به نحوی باشد که اقدام فوق کافی و مؤثر نباشد، باید کارگر مقنی به ماسک تنفسی با هوای فشرده و لوله خرطومی مجهز گردند.

ماده ۲۶۶ – مقنی قبل از ورود به چاه باید طناب نجات و کمربند را به خود بسته و انتهای آزاد طناب نجات را در بالای چاه در نقطه ثابتی محکم نموده باشد.

ماده ۲۶۷ – پس از خاتمه کار روزانه، دهانه چاه باید به وسیله صفحات محکم، مقاوم و مناسب به نحو ایمن پوشانده شده و علامت‌گذاری شود.

ماده ۲۶۸ – دهانه چاه باید به عمق حداقل ۵ /۱ متر با آجر و ملات سیمان طوقه‌چینی شده و در خاتمه عملیات طوری مسدود و پوشانده شود که مقاومت کافی در برابر بارهای وارده و نیز عوامل جوی داشته باشد، همچنین در زمینهائی که خاک دستی ریخته شده باشد، عمل طوقه‌چینی باید بعد از برداشتن خاک دستی انجام شود.

ماده ۲۶۹ – لوله‌های فاضلاب باید از طریق گلدان به چاه مرتبط گردند. همچنین گلدان باید دارای استحکام کافی بوده و نحوه استقرار آن در دهانه چاه به نحوی باشد که بتواند فاضلاب را به طور عمودی و در امتداد محور استوانه چاه هدایت و از ریزش آب به دیواره چاه جلوگیری نماید.

ماده ۲۷۰ – چنانچه دهانه چاه دارای درب باشد، این درب باید مجهز به قفل و بست مناسب و مطمئن باشد.

ماده ۲۷۱ – برای هر نوع چاه اعم از آب یا فاضلاب باید لوله هواکش مناسب پیش‌بینی شود.

ماده ۲۷۲ – محل چاه باید در نقشه نهایی ساختمان دقیقاً مشخص باشد. همچنین در خاتمه عملیات ساختمانی بر روی محل احداث یا پوشش دهانه چاه نیز باید علائم مشخصه نصب گردد.

ماده ۲۷۳ – در عملیات حفر چاه با وسائل دستی، باید علاوه بر موارد فوق، مفاد آیین نامه و مقررات حفاظتی حفر چاههای دستی نیز رعایت گردد.

4 دیدگاه

  1. حفر چاه دستی اگر بدون بررسی های اولیه و یا در مکان غیر اصولی انجام شود ممکن است خسارات زیادی بر جای گذارد و شما را دچار مشکلات ریزش و عدم جذب و گرفتگی کند.

  2. حفر چاه فاضلاب باید به صورت اصولی و کارشناسی انجام شود تا در آینده دچار ریزش نشود. قبل از انجام حفاری باید وضعیت زمین، نوع خاک و میزان جذب آن بررسی و بر اساس متراژ چاه محاسبه شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *