چاه ارت چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع حفر چاه ارت و کلیه مطالب و اطلاعات مر بوط به آن بهتر است ابتدا با مفهوم واژه ارت آشنا شوید.
ارت (earth) در لغت به معنای زمین است و در علم مهندسی به معنای وصل نمودن بدنه دستگاه های الکتریکی به زمین می باشد که این امر با هدف حفاظت از افراد و دستگاه های برقی و ساختمان خصوصا ساختمان های بلند، در مقابل اضافه ولتاژهای تولید شده در بدنه تجهیزات و دستگاه های الکتریکی می باشد، که موجب صدمه به افراد و ساختمان می شود. همچنین گاهی ولتاژهای بسیار زیادی در اثر برخورد صائقه با ساختمان به وجود می آید که باید به وسیله چاه ارت خنثی شوند. همین دلایل برای ضرورت استفاده از چاه ارت در ساختمان ها کافی می باشد.

حفر چاه ارت یکی از ارکان اولیه برای ساختمان سازی می باشد. حفر چاه ارت در ساختمان به منظور وصل کردن سیم های محافظ برق ساختمان انجام میشود و به دلیل حساسیتی که در مورد برق کشی ساختمان و حفر چاه ارت وجود دارد، بهتر است که اینکار را به متخصص این امر واگذار کنید تا علاوه بر صرف هزینه مناسب، کار بصورت اصولی و درست انجام شود.

چاه ارت ساختمان به منظور راه اندازی سیستم ارتینگ در ساختمان و حفاظت از ساختمان در مقابل برخورد آذرخش و نیز برق گرفتگی در اثر اتصال کوتاه و اتصال الکتریسیته به بدنه فلزی دستگاه های برقی موجود در ساختمان می باشد. چاه ارت به منظور تخلیه سریع جریان الکتریکی ناخواسته در ساختمان، به زمین، احداث می شود. حفر چاه ارت در هر ساختمان به منظور حفاظت از امنیت ساختمان و ساکنین آن لازم است.

جهت حفاظت از ساختمان و ساکنین آن ابتدایی ترین سیستم حفاظتی که وجود دارد سیستم ارتینگ می باشد. اگر در محل احداث ساختمان امکان احداث چاه وجود داشته باشد از حفر چاه ارت به منظور حفاظت از ساختمان استفاده می شود اما در صورتی که این امکان نباشد از سیستم ارتینگ استفاده می شود.

حفر چاه ارت و رعایت اصول این کار از این جهت حائز اهمیت است که پس از حفر چاه ارت و پر کردن آن، در صورتی که نقص و مشکلی وجود داشته باشد، امکان دسترسی به چاه و رفع عیوب آن به طور کامل ممکن نمی باشد. از همین رو باید جهت و حفر و اجرای چاه ارت با متخصصین این امر و شرکت هایی که بطور تخصصی روی این نوع از چاه کار می کنند، مشورت شود.

شرکت خونه سازه افتخار دارد که با سال ها تجربه و بهره گیری از افراد کاملا متخصص در زمینه ارتینگ و حفر و اجرای چاه ارت، در خدمت همشهریان گرامی می باشد.

انواع چاه ارت

اگر قصد دارید که از حفر چاه ارت در ساختمان خود برای حفاظت از آسیب های برق و برخورد های الکتریکی استفاده کنید ابتدا باید با انواع چاه ارت و نحوه اجرای آن ها آشنا شوید. در کل ما دو نوع چاه ارت داریم که یکی چاه ارت میله ای و دیگری چاه ارت سطحی می باشد.

  • چاه ارت میله ای یا عمقی

چاه ارت میله ای مرسوم ترین نوع چاه ارت است که در آن چاهی با عمق سه متر و قطر تقریبا ۹۰ سانتی متر در زمین ساختمان حفر می کنند. در این نوع چاه ارت یک میله مسی که مغزی آن از فولاد است در وسط چاه قرار می دهند که حدود ۱۵ سانتی متر از آن بیرون است و سپس چاه را با استفاده از بتونیت که به شکل دوغاب تهیه شده است، پر می کنند و اطراف میله می ریزند تا چاه پر شود.

  • چاه ارت سطحی

حفر چاه ارت سطحی در مناطقی انجام میشود که امکان حفر چاه عمیق به دلیل نوع زمین وجود ندارد. همچنین در مناطقی که ارتفاع از سطح دریا پایینتر است مانند مناطق شمال و جنوب کشور و نیز در حالتی که فاصله مابین دکل و سایت زیاد باشد. اما در مناطقی که امکان حفر چاه ارت میله ای یا عمیق وجود دارد، حفر چاه ارت سطحی اصلا توصیه نمی شود زیرا مزایا و کاربردهای چاه ارت میله ای بیشتر از چاه ارت سطحی است. عمق چاه ارت سطحی ۸۰ سانتی متر است.

استاندارد عمق چاه ارت

به دلیل اهمیت زیادی که چاه ارت و زمین الکتریکی برای حفاظت از ساختمان و ساکنین آن دارد بنابراین رعایت استاندارهای مربوط به حفر چاه ارت به شدت توصیه می شود و بسیار حائز اهمیت است. از این رو متخصصان ما در شرکت خونه سازها، با بهره گیری از سالها تجربه در زمینه حفر چاه ارت، تمامی مراحل اجرای چاه ارت را با رعایت کلیه اصول و استاندارهای حفر چاه ارت انجام می دهند.

اگر هر کدام از استاندارهای مربوط به اجرای چاه ارت به درستی رعایت نشود، کارایی چاه ارت به شدت کاهش می یابد، بنابراین رعایت اصولی از جمله عمق چاه ارت بسیار مهم است. بسته به اینکه چاه ارت از چه نوعی باشد عمق آن متفاوت است. اگر چاه ارت شما از نوع چاه ارت میله ای یا عمیق است بنابراین عمق آن باید حداقل سه متر و گاه تا پنج متر نیز می تواند باشد که قطر این چاه می تواند ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر باشد. اما اگر چاه ارت شما از نوع سطحی باشد عمق چاه باید ۸۰ سانتی متر باشد.

دستمزد و قیمت حفر چاه ارت

شرکت خونه سازها افتخار دارد که با سالها تجربه در امر حفر انواع چاه و نیز حفر چاه ارت، در عین حال که تمامی استاندارها و اصول ایمنی را در حفر چاه و اجرای چاه ارت،ارائه می دهد در عین حال امر اجرای چاه ارت را با قیمت کاملا مناسب بر طبق مصوبه ها، به مشتریان خود ارائه دهد. شرکت خونه سازها در عین حال که قیمت کاملا مناسبی به مشتری ارائه می دهد اما همیشه از بهترین مصالح و مواد در جهت اجرای چاه ارت، استفاده می کند تا بتواند در همه موارد در عین حال که کیفیت کارش را حفظ می کند، رضایت مشتری را با قیمت های مناسب نیز جلب کند.

اما باید بدانید که قیمت گذاری روی حفر چاه ارت به مواردی از جمله مصالحی که برای پر کردن چاه استفاده می شود، نوعی چاه ارت سطحی یا عمقی و نوع زمینی که چاه ارت در آن حفر می شود، بستگی دارد. بنابراین تا زمانی که ارزیابی تخصصی در کلیه این موارد انجام نشده است نمی توان قیمت دقیق حفر چاه ارت را بیان کرد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *