چاه ارت چیست؟

یکی دیگر از انواع چاه، چاه ارت یا ارث است که بسته به نیاز، در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  در این مقاله قصد داریم شما را با چاه ارت آشنا کنیم. همچنین اصلاحاتی در این خصوص را فرا خواهیم گرفت.

بنابراین اگر به این مباحث علاقه مند هستید و یا قصد اجرای چنین چاهی را در انوع مختلف دارید، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.
قبل از پرداختن به موضوع حفر چاه ارت و کلیه مطالب و اطلاعات مربوط به آن بهتر است ابتدا با مفهوم واژه ارت آشنا شوید.

ارت (earth) در لغت به معنای زمین است و در علم مهندسی به معنای وصل نمودن بدنه دستگاه های الکتریکی به زمین می باشد که این امر با هدف حفاظت از افراد و دستگاه های برقی و ساختمان خصوصا ساختمان های بلند، در مقابل اضافه ولتاژهای تولید شده در بدنه تجهیزات و دستگاه های الکتریکی می باشد، که موجب صدمه به افراد و ساختمان می شود.

همچنین گاهی ولتاژهای بسیار زیادی در اثر برخورد صائقه با ساختمان به وجود می آید که باید به وسیله چاه ارت خنثی شوند. همین دلایل برای ضرورت استفاده از چاه ارت در ساختمان ها کافی می باشد.

چاه ارت چیست؟

حفر چاه ارت توسط چاه کن یکی از ارکان اولیه برای ساختمان سازی می باشد. حفر چاه ارت در ساختمان به منظور وصل کردن سیم های محافظ برق ساختمان انجام میشود و به دلیل حساسیتی که در مورد برق کشی ساختمان و حفر چاه ارت وجود دارد، بهتر است که اینکار را به متخصص این امر واگذار کنید تا علاوه بر صرف هزینه مناسب، کار بصورت اصولی و درست انجام شود.

چاه ارت ساختمان به منظور راه اندازی سیستم ارتینگ در ساختمان و حفاظت از ساختمان در مقابل برخورد آذرخش و نیز برق گرفتگی در اثر اتصال کوتاه و اتصال الکتریسیته به بدنه فلزی دستگاه های برقی موجود در ساختمان می باشد.

چاه ارت به منظور تخلیه سریع جریان الکتریکی ناخواسته در ساختمان، به زمین، احداث می شود. حفر چاه ارت در هر ساختمان به منظور حفاظت از امنیت ساختمان و ساکنین آن لازم است.

جهت حفاظت از ساختمان و ساکنین آن ابتدایی ترین سیستم حفاظتی که وجود دارد سیستم ارتینگ می باشد. اگر در محل احداث ساختمان امکان احداث چاه وجود داشته باشد از حفر چاه ارت به منظور حفاظت از ساختمان استفاده می شود اما در صورتی که این امکان نباشد از سیستم ارتینگ استفاده می شود.

حفر چاه ارت و رعایت اصول این کار از این جهت حائز اهمیت است که پس از حفر چاه ارت و پر کردن آن، در صورتی که نقص و مشکلی وجود داشته باشد، امکان دسترسی به چاه و رفع عیوب آن به طور کامل ممکن نمی باشد.

از همین رو باید جهت و حفر و اجرای چاه ارت با متخصصین این امر و شرکت هایی که بطور تخصصی روی این نوع از چاه کار می کنند، مشورت شود.

حفر چاه ارت | قیمت و دستمزد اجرای چاه ارت و کندن چاه ارت

شرکت خونه سازها افتخار دارد که با سال ها تجربه و بهره گیری از افراد کاملا متخصص در زمینه ارتینگ و حفر و اجرای چاه ارت، در خدمت همشهریان گرامی می باشد.

انواع چاه ارت

اگر قصد دارید که از حفر چاه ارت در ساختمان خود برای حفاظت از آسیب های برق و برخورد های الکتریکی استفاده کنید ابتدا باید با انواع چاه ارت و نحوه اجرای آن ها آشنا شوید. در کل ما دو نوع چاه ارت داریم که یکی چاه ارت میله ای و دیگری چاه ارت سطحی می باشد.

  • چاه ارت میله ای یا عمقی

چاه ارت میله ای مرسوم ترین نوع چاه ارت است که در آن چاهی با عمق سه متر و قطر تقریبا ۹۰ سانتی متر در زمین ساختمان حفر می کنند. در این نوع چاه ارت یک میله مسی که مغزی آن از فولاد است در وسط چاه قرار می دهند که حدود ۱۵ سانتی متر از آن بیرون است و سپس چاه را با استفاده از بتونیت که به شکل دوغاب تهیه شده است، پر می کنند و اطراف میله می ریزند تا چاه پر شود.

  • چاه ارت سطحی

حفر چاه ارت سطحی در مناطقی انجام میشود که امکان حفر چاه عمیق به دلیل نوع زمین وجود ندارد. همچنین در مناطقی که ارتفاع از سطح دریا پایینتر است مانند مناطق شمال و جنوب کشور و نیز در حالتی که فاصله مابین دکل و سایت زیاد باشد. ا

ما در مناطقی که امکان حفر چاه ارت میله ای یا عمیق وجود دارد، حفر چاه ارت سطحی اصلا توصیه نمی شود زیرا مزایا و کاربردهای چاه ارت میله ای بیشتر از چاه ارت سطحی است. عمق چاه ارت سطحی ۸۰ سانتی متر است.

قطر چاه ارت

قطر چاه ارت ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. بنابراین کارشناسان همیشه به مسائلی نظیر مقاومت زمین توجه می کند و آن را در ماموریت حفر، مد نظر قرار می دهند. از همین رو، دستمزد اجرای چاه ارت نیز با تغییراتی همراه است.

در زمین های کشاورزی که مقاومت مخصوص زمین نسبتا کم است، از چاه‍ هایی با عمق و قطر کمتر استفاده می گردد. حال آن که در دیگر مناطق مانند زمین های شنی و سنگلاخی، قضیه کاملا برعکس است. به طور کلی یک چاه ارت استاندارد باید قطری در حدود ۸۰ سانتی متر داشته باشد.

 

استاندارد عمق چاه ارت

به دلیل اهمیت زیادی که چاه ارت و زمین الکتریکی برای حفاظت از ساختمان و ساکنین آن دارد بنابراین رعایت استاندارهای مربوط به حفر چاه ارت به شدت توصیه می شود و بسیار حائز اهمیت است.

از این رو متخصصان ما در شرکت خونه سازها، با بهره گیری از سالها تجربه در زمینه حفر چاه ارت، تمامی مراحل اجرای چاه ارت را با رعایت کلیه اصول و استاندارهای حفر چاه ارت انجام می دهند.

اگر هر کدام از استاندارهای مربوط به اجرای چاه ارت به درستی رعایت نشود، کارایی چاه ارت به شدت کاهش می یابد، بنابراین رعایت اصولی از جمله عمق چاه ارت بسیار مهم است. بسته به اینکه چاه ارت از چه نوعی باشد عمق آن متفاوت است.

اگر چاه ارت شما از نوع چاه ارت میله ای یا عمیق است بنابراین عمق آن باید حداقل سه متر و گاه تا پنج متر نیز می تواند باشد که قطر این چاه می تواند ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر باشد. اما اگر چاه ارت شما از نوع سطحی باشد عمق چاه باید ۸۰ سانتی متر باشد.

  بنابراین از صحبت های بالا متوجه می شویم که حداقل عمق چاه ارت برابر با ۴ متر است. متخصصان در این زمینه به خوبی می توانند ارتفاع چاه ارت را تعیین کنند.

نحوه ی اجرای چاه ارت

به طور کلی، حفر چاه ارت به دو روش انجام می شود:

۱- روش زمین عمقی: ساده ترین روش ممکن در راستای احداث چاه ارت، روش زمین عمقی است. در این روش تنها از چاه معمولی برای اجرای چاه ارت استفاده می گردد.

۲- زمین سطحی: حفر چاه ارت به روش زمین سطحی نسبتا پیچیده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. این شیوه بیشتر در مناطقی اجرا می شوند که قابلیت حفر عمیق ندارند. در روش زمین سطحی، ارتفاع از سطح دریا باید پایین باشد. به همین دلیل است که اجرای این روش را بیشتر در شهرهای شمالی و جنوبی کشور شاهد هستیم.

پستی و بلندی اطراف چاه ارت سطحی هم نباید زیاد باشد و در مجموع باید زمین مسطحی را برای انجام این کار در اختیار داشته باشیم. از دیگر شرایط لازم برای اجرای این نوع چاه باید به فضای لازم برای حفاری و زیاد بودن فاصله میان سایت و دکل اشاره داشت.

به دلیل این که روش زمین سطحی مزایای بیشتری را نسبت به زمین عمقی به دست می دهد، بیشتر از آن در اجرای یک چاه ارت استاندارد بهره می برند.

چاه ارت میله ای

چاه ارت میله ای نیز نوع دیگری از چاه ارت است که در میان مردم محبوبیت بسیاری هم دارد. قطر این نوع چاه باید تقریبا ۹۰ سانتی متر و عمق آن ۳ متر باشد. اگر می خواهید یک چاه ارت میله ای احداث کنید، در پاراگراف بعدی به نحوه ی انجام این کار می پردازیم.

نحوه ی اجرای چاه ارت میله ای

ابتدا همان طور که گفته شد، باید چاهی به قطر ۹۰ سانتی متر و عمق ۳ متر را حفر کنیم. حال به یک میله ی مسی با مغز فولادی نیاز داریم که در وسط چاه قرار گرفته و به داخل آن کوبیده شود. البته فراموش نکنید که حدود ۱۵ سانتی متر از این میله باید بیرون باشد.

حال وقت آن رسیده است که سیم مسی با نمره ی ۱۶ را با کلمپ انگشتی به میله وصل نماییم. سپس دوغابی حاوی بتنونیت و آب را آماده کرده و دور تا دور میله می ریزیم. اندازه ی بتونیت نیز به عمق چاه بستگی دارد. به عنوان مثال، برای چاهی که ۳ متر عمق دارد، از ۳۰۰ گرم بتنونیت استفاده می شود.

 لوله پلیکایی با نمره ی ۶ را به گونه ای در داخل چاه می گذاریم که یک سر آن در داخل بتنونیت و سر دیگر در کف زمین قرار گیرد. مابقی چاه هم با خاک رس (تا ارتفاع ۳۰ سانتی متری) پر می شود. برای ۳۰ سانتی متر به بالا هم از خاک محلی استفاده می شود.

هزینه حفر چاه عمیق

هزینه حفر چاه عمیق به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر چه عمق این چاه ها بیشتر باشد، طبیعتا دستمزد آن هم بالاتر خواهد رفت. همان طور که گفته شد، عمق یک چاه به موارد مختلفی از جمله کیفیت  مقاومت زمین بستگی دارد.

دستمزد و قیمت حفر چاه ارت

شرکت خونه سازها افتخار دارد که با سالها تجربه در امر حفر انواع چاه و نیز حفر چاه ارت، در عین حال که تمامی استاندارها و اصول ایمنی را در حفر چاه و اجرای چاه ارت،ارائه می دهد در عین حال امر اجرای چاه ارت را با قیمت کاملا مناسب بر طبق مصوبه ها، به مشتریان خود ارائه دهد.

شرکت خونه سازها در عین حال که قیمت کاملا مناسبی به مشتری ارائه می دهد اما همیشه از بهترین مصالح و مواد در جهت اجرای چاه ارت، استفاده می کند تا بتواند در همه موارد در عین حال که کیفیت کارش را حفظ می کند، رضایت مشتری را با قیمت های مناسب نیز جلب کند.

اما باید بدانید که قیمت گذاری روی حفر چاه ارت به مواردی از جمله مصالحی که برای پر کردن چاه استفاده می شود، نوعی چاه ارت سطحی یا عمقی و نوع زمینی که چاه ارت در آن حفر می شود، بستگی دارد. بنابراین تا زمانی که ارزیابی تخصصی در کلیه این موارد انجام نشده است نمی توان قیمت دقیق حفر چاه ارت را بیان کرد.

در پایان گفتنی است که برای اطلاع از دستمزد و اجرت اجرای چاه ارت، می توانید همین حالا با متخصصان خونه سازها تماس بگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *