منهول فاضلاب چیست؟

منهول فاضلاب را میتوان ایستگاهی برای دسترسی به لوله ها و تجهیزات شبکه فاضلاب زیرزمینی دانست که جزو اجزای اصلی و غیرقابل حذف شبکه فاضلاب است. منهول را در اصطلاح “آدم رو”  یا گودال دسترسی نیز می نامند.در هر مکانی که لوله ها و شبکه های بزرگ فاضلاب وجود داشته باشد قطعا منهول نیز باید در کنار آن وجود داشته باشد. منهول فاضلاب هم در گذشته و هم در حال کاربرد داشته است و جهت دسترسی آسان به شبکه ها و لوله های فاضلاب از آن استفاده می شود.

کاربرد منهول فاضلاب برای دسترسی تکنسین ها و کارگران به لوله ها و شبکه فاضلاب و بررسی وضعیت سیستم فاضلاب می باشد که این کار را با وارد شدن به شبکه فاضلاب از طریق منهمون انجام می دهند. همچنین از منهول می توان برای وصل کردن چندین شبکه فاضلاب به یکدیگر استفاده می کنند. در شبکه های بزرگ فاضلاب شهری، تعداد بسیار زیادی منهول وجود دارد. منهول همچنین برای ایجاد تهویه در شبکه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید به طور ساده با منهول آشنا شوید باید بدانید که همان گودال هایی که در کوچه و خیابان می بینید که درهای چدنی بزرگ و بسیار سنگینی روی آن قرار گرفته است، در واقع این درهای چدنی، درب منهول می باشند و در زیر هرکدام از این درب های بزرگ و سنگین، منهول قرار گرفته است.

منهول به لحاظ جنس آن در چند نوع مختلف وجود دارد که هر کدام کاربرد و مزایا و معایبی دارند که در ادامه با انواع منهول و نقشه اجرای هر کدام از آنها و دیگر مشخصات آنها آشنا می شوید.

انواع منهول فاضلاب

انواع منهول بر اساس جنس منهول و بزرگی لوله ها و شبکه فاضلاب و بر اساس اندازه منهول با یکدیگر متفاوت هستند. اما در کل سه نوع منهول از لحاظ نوع جنس منهول وجود دارد: منهول آجری، منهول بتنی و منهول پلی اتیلن. هر کدام از این منهول ها کاربرد خاصی دارند و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • منهول آجری فاضلاب

ساده ترین و البته سنتی ترین روش اجرای منهول فاضلاب همان منهول آجری فاضلاب است که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است بدین شکل که در همان نقطه ای که میخواستند شبکه های فاضلاب را به یکدیگر وصل کنند، اتاقکی با آجر و سیمان ساخته می شد و روی آن برای محافظت دربی که معمولا از جنس چدن است قرار می داند.

منهول آجری از گذشته و به دلیل نبود امکانات ساخته می شد و هزینه تمام شده آن کم بود، اما این روش معایب فراوانی دارد از جمله میزان آسیب بالا در برابر زلزله و فشار و ضربه و نیز حجم کم منهول و احتمال خرابی و نشست منهول در طول سالیان و نیز احتمال نشست فاضلاب به این منهول بسیار بالا است. این روزه دیگر از منهول آجری استفاده ای نمی شود زیرا انواع بهتر آن موجود است.

 • منهول بتنی فاضلاب

میتوان گفت که منهول بتنی فاضلاب در اثر ناکارآمدی منهول آجری بوجود آمد و خیلی سریع جای آن را گرفت. منهول بتنی بسیار مقاوم و کارآمدتر از منهول آجری می باشد اما هزینه بالای ساخت آن نسبت به منهول آجری و زمان طولانی ساخت و البته وزن بالای این منهول هنگام جابجایی و جایگذاری و نیز امکان نشت آب در آن از جمله معایب این نوع از منهول است.

اما با وجود معایب منهول بتنی در مجموع نحوه اجرای منهول بتنی فاضلاب به منهول آجری آن ترجیح داده می شود.

 • منهول پلی اتیلن

بهترین و مناسبترین و البته کارآمدترین نوع منهول، منهول فاضلاب پلی اتیلن می باشد. این نوع از منهول بسیار کارآمد هستند و در کشورهای توسعه یافته خیلی سریع جای خود را در شبکه های فاضلاب باز کرده اند اما در دیگر کشورها هنوز هم منهول بتنی، منهول غالب است و استفاده بیشتری دارد.

منهول پلی اتیلن و پلاستیکی

از ویژگی های منهول پلی اتیلن می توان به وزن کم، نرمی و انعطاف بالا و مقاومت و استحکام آن، اشاره نمود. این نوع از منهول حتما باید در کارخانجات ساخته شود ولی به دلیل وزن سبک آن، حمل کردن آن به محل مورد نظر بسیار آسان شده است. اجرای منهول پلی اتیلن به دلیل وزن سبک و مقاوت آن بسیار آسان است، از همین رو به سرعت جای خود را در صنعت فاضلاب باز کرده است.

از ویژگی های بارز منهول پلی اتیلن، مقاوت این نوع منهول در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی است و در تماس با فاضلاب و مواد شیمیایی و اسیدی دچار پوسیدگی نمی شود. همچنین به دلیل وزن کم، حمل این نوع منهول به محل مورد استفاده و همینطور نصب و اجرای آن بسیار ساده است.

به دلیل انعطافی که جنس پلی اتیلن در مقابل فشار و ضربه دارد، این نوع منهول بسیار مقاوم است و می توان سالها از آن در شبکه های فاضلاب استفاده کرد. مدت کارکرد مفید این نوع منهول گاها با ۵۰ سال هم می رسد.

نحوه اجرای منهول فاضلاب

اجرای منهول فاضلاب در همه انواع منهول بتنی یا آجری و یا منهول پلی اتیلن تقریبا یکسان است، زیرا در اجرای منهول فاضلاب مهمترین کار در واقع قرار دادن منهول در محل مناسب در گودال است و سختی و آسانی آن بستگی به جنس منهول دارد. تنها کار مهم در اجرای منهول، قرار دادن منهول در جای درست خود است.

نحوه اجرای منهول بتنی با دیگر انواع منهول کاملا یکسان است و تنها کمی مهارت برای قرار دادن منهول در جای درستش کافی است که البته با توجه به سنگین بودن منهول بتنی، جابجایی آن و قرارگیری در محل درستش کمی سخت است.

مهمترین چیزی که نحوه اجرای منهول فاضلاب را آسان می کند توجه کامل به نقشه اجرایی منهول فاضلاب و دیتیل و نحوه اجرای منهول است. که در همه انواع منهول، این امر یکسان می باشد. اما امروزه با توجه به سبک بودن و ویژگی های بارز منهول پلی اتیلن در شبکه های فاضلاب، استفاده از این نوع منهول بسیار رایج شده است.

مراحل اجرای نصب منهول فاضلاب در حفر گودال با اندازه مناسب منهول که از پیش و بوسیله نقشه اجرای منهول فاضلاب تعیین شده است، نصب قسمت تحتانی منهول و اتصال لوله ها به منهول، خلاصه می شود. اجرای منهول در شرکت خونه سازها امری بس آسان برای متخصصان این شرکت است.

8 پاسخ
 1. Hamid Arami
  Hamid Arami says:

  ممنون از اطلاعاتی که دادید
  من نویسنده و کارشناس محتوا هستم و از شما اجازه میخوام که این مطالب رو در وبسایتی که دارم روش کار میکنم https:// emdadino .com/ استفاده و منتشر کنم.

  پاسخ
 2. Hamid Arami
  Hamid Arami says:

  ممنون از اطلاعاتی که دادید
  سوالم اینه که نقشه اجرایی منهول فاضلاب و دیتیل و نحوه اجرای منهول توسط شخص متخصص تعیین میشه و یا افرادی با تجربه کم هم میتونن با این شیوه کار کنن
  یا افراد باید حتما آموزش رو ببینن؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *