منهول پلی اتیلن و پلاستیکی

منهول فاضلاب چیست؟

هدف ما از این مقاله این است که تا حد زیادی با اصطلاحاتی همچون منهول و جزئیات مربوط به آن آشنایی پیدا کنیم. پس در صورتی که به این موضوعات علاقه دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری پیرامون آن ها کسب کنید، تا پایان همراه ما باشید.

دریافت مشاوره

در صورتی که نیازمند خدمات حفاری چاه و چاه کن در تهران و کرج هستید، فرم را پر و در قسمت توضیحات مورد را مطرح کنید.
نام و نام خانوادگی
توضیحات(ضروری)

منهول آجری فاضلاب

     همان طور که در جریان هستید، منهول فاضلاب سه نوع اصلی دارد و یکی از رایج ترین آن ها را باید منهول آجری به حساب آورد. ساده ترین و البته سنتی ترین روش اجرای منهول فاضلاب همان منهول آجری فاضلاب است که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است بدین شکل که در همان نقطه ای که میخواستند شبکه های فاضلاب را به یکدیگر وصل کنند، اتاقکی با آجر و سیمان ساخته می شد و روی آن برای محافظت دربی که معمولا از جنس چدن است قرار می داند.

منهول آجری از گذشته و به دلیل نبود امکانات ساخته می شد و هزینه تمام شده آن کم بود، اما این روش معایب فراوانی دارد از جمله میزان آسیب بالا در برابر زلزله و فشار و ضربه و نیز حجم کم منهول و احتمال خرابی و نشست منهول در طول سالیان و نیز احتمال نشست فاضلاب به این منهول بسیار بالا است. این روزه دیگر از منهول آجری استفاده ای نمی شود زیرا انواع بهتر آن موجود است. این بود خلاصه ای از دیتیل آجری فاضلاب.

روش اجرای منهول آجری فاضلاب

     معمولا منهول های استوانه ای را که عمقی کمتر از ۳ متر دارند را به صورت آجری در نظر می گیرند. حال اگر عمق آن ها از ۳ متر بیشتر باشد و شرایط لازم برای استفاده از منهول بتنی موجود نباشد، می توان مجددا از منهول های آجری استفاده کرد. البته گفتنی است که ضخامت منهول ها در این حالت باید حدود ۳۵ سانتی متر باشد.

     قطر داخلی این منهول ها هم چیزی در حدود ۱ الی ۱.۲ متر است و نباید بیشتر یا کمتر از این مقادیر باشد. خیلی کم پیش می آید که این منهول ها را با مقاطع مربع یا مستطیل شکل مشاهده کنیم، اما گاهی اوقات کارشناسان و چاه کن ها تصمیم به انجام این کار می گیرند.

چاه منهول چیست؟

     یکی از سوالاتی که ممکن است در درجه ی اول برای افراد پیش بیاید، این است که منهول چیست و چه کاربردی دارد؟ در سیستم های فاضلاب و به منظور وصل کردن همه ی قسمت ها به هم و منتهی شدن آن ها به یک مسیر از منهول استفاده می شود.

     این منهول ها در میان خطوط انتقال فاضلاب نصب می شوند و به وسیله ی آن ها می توان دسترسی ساده  و راحت تری به سیستم های فاضلاب داشت. همچنین امکان لایروبی سریع تر برای افراد نیز فراهم خواهد بود. امروزه منهول فاضلاب شهری هم سهم بزرگی در راحت تر شدن کار مردم ایفا کرده است.

منهول فاضلاب چیست؟

منهول فاضلاب را میتوان ایستگاهی برای دسترسی به لوله ها و تجهیزات شبکه چاه فاضلاب زیرزمینی دانست که جزو اجزای اصلی و غیرقابل حذف شبکه فاضلاب است. منهول را در اصطلاح “آدم رو”  یا گودال دسترسی نیز می نامند.در هر مکانی که لوله ها و شبکه های بزرگ فاضلاب وجود داشته باشد قطعا منهول نیز باید در کنار آن وجود داشته باشد. منهول فاضلاب هم در گذشته و هم در حال کاربرد داشته است و جهت دسترسی آسان به شبکه ها و لوله های فاضلاب از آن استفاده می شود.

کاربرد منهول فاضلاب برای دسترسی تکنسین ها و کارگران به لوله ها و شبکه فاضلاب و بررسی وضعیت سیستم فاضلاب می باشد که این کار را با وارد شدن به شبکه فاضلاب از طریق منهمون انجام می دهند. همچنین از منهول می توان برای وصل کردن چندین شبکه فاضلاب به یکدیگر استفاده می کنند. در شبکه های بزرگ فاضلاب شهری، تعداد بسیار زیادی منهول وجود دارد. منهول همچنین برای ایجاد تهویه در شبکه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید به طور ساده با منهول آشنا شوید باید بدانید که همان گودال هایی که در کوچه و خیابان می بینید که درهای چدنی بزرگ و بسیار سنگینی روی آن قرار گرفته است، در واقع این درهای چدنی، درب منهول می باشند و در زیر هرکدام از این درب های بزرگ و سنگین، منهول قرار گرفته است.

منهول به لحاظ جنس آن در چند نوع مختلف وجود دارد که هر کدام کاربرد و مزایا و معایبی دارند که در ادامه با انواع منهول و نقشه اجرای هر کدام از آنها و دیگر مشخصات آنها آشنا می شوید.

منهول بتنی

     میتوان گفت که منهول بتنی فاضلاب در اثر ناکارآمدی منهول آجری بوجود آمد و خیلی سریع جای آن را گرفت. منهول بتنی بسیار مقاوم و کارآمدتر از منهول آجری می باشد اما هزینه بالای ساخت آن نسبت به منهول آجری و زمان طولانی ساخت و البته وزن بالای این منهول هنگام جابجایی و جایگذاری و نیز امکان نشت آب در آن از جمله معایب این نوع از منهول است.

اما با وجود معایب منهول بتنی در مجموع نحوه اجرای منهول بتنی فاضلاب به منهول آجری آن ترجیح داده می شود.

منهول پلی اتیلن فاضلاب

     بهترین و مناسبترین و البته کارآمدترین نوع منهول، منهول فاضلاب پلی اتیلن می باشد. این نوع از منهول بسیار کارآمد هستند و در کشورهای توسعه یافته خیلی سریع جای خود را در شبکه های فاضلاب باز کرده اند اما در دیگر کشورها هنوز هم منهول بتنی، منهول غالب است و استفاده بیشتری دارد.

منهول پلی اتیلن و پلاستیکی

     از ویژگی های منهول پلی اتیلن می توان به وزن کم، نرمی و انعطاف بالا و مقاومت و استحکام آن، اشاره نمود. این نوع از منهول حتما باید در کارخانجات ساخته شود ولی به دلیل وزن سبک آن، حمل کردن آن به محل مورد نظر بسیار آسان شده است. اجرای منهول پلی اتیلن به دلیل وزن سبک و مقاوت آن بسیار آسان است، از همین رو به سرعت جای خود را در صنعت فاضلاب باز کرده است.

     از ویژگی های بارز منهول پلی اتیلن، مقاوت این نوع منهول در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی است و در تماس با فاضلاب و مواد شیمیایی و اسیدی دچار پوسیدگی نمی شود. همچنین به دلیل وزن کم، حمل این نوع منهول به محل مورد استفاده و همینطور نصب و اجرای آن بسیار ساده است.

     به دلیل انعطافی که جنس پلی اتیلن در مقابل فشار و ضربه دارد، این نوع منهول بسیار مقاوم است و می توان سالها از آن در شبکه های فاضلاب استفاده کرد. مدت کارکرد مفید این نوع منهول گاها با ۵۰ سال هم می رسد.

نقشه منهول بتنی

     به منظور کمک به دسترسی هر چه بهتر به سیستم فاضلاب و انواع منهول های ذکر شده و به خصوص نوع بتنی، از نقشه بهره می برند. افراد به وسیله ی این نقشه ها می توانند جزئیاتی همچون عمق های مختلف هر قسمت و دریچه ها را مشاهده کرده و تصمیم گیری بهتری در راستای اجرای عملیات مختلف بگیرند. بنابراین نتیجه می گیریم که در اختیار داشتن نقشه منهول بتنی امری ضروری است.

نحوه اجرای منهول بتنی

     اجرای منهول فاضلاب در همه انواع منهول بتنی یا آجری و یا منهول پلی اتیلن تقریبا یکسان است، زیرا در اجرای منهول فاضلاب مهمترین کار در واقع قرار دادن منهول در محل مناسب در گودال است و سختی و آسانی آن بستگی به جنس منهول دارد. تنها کار مهم در اجرای منهول، قرار دادن منهول در جای درست خود است.

نحوه اجرای منهول بتنی با دیگر انواع منهول کاملا یکسان است و تنها کمی مهارت برای قرار دادن منهول در جای درستش کافی است که البته با توجه به سنگین بودن منهول بتنی، جابجایی آن و قرارگیری در محل درستش کمی سخت است.

مهمترین چیزی که نحوه اجرای منهول فاضلاب را آسان می کند توجه کامل به نقشه اجرایی منهول فاضلاب و دیتیل و نحوه اجرای منهول است. که در همه انواع منهول، این امر یکسان می باشد. اما امروزه با توجه به سبک بودن و ویژگی های بارز منهول پلی اتیلن در شبکه های فاضلاب، استفاده از این نوع منهول بسیار رایج شده است.

مراحل اجرای نصب منهول فاضلاب در حفر گودال با اندازه مناسب منهول که از پیش و بوسیله نقشه اجرای منهول فاضلاب تعیین شده است، نصب قسمت تحتانی منهول و اتصال لوله ها به منهول، خلاصه می شود. اجرای منهول در شرکت خونه سازها امری بس آسان برای متخصصان این شرکت است.

دیتیل اجرایی منهول فاضلاب

     دیتیل منهول فاضلاب هم یکی دیگر از مواردی است که همواره باید رعایت و طراحی شود. در طراحی این دیتیل، نقشه هایی به مهندسان داده می شود تا آن ها برخی نکات مهم را مدنظر داشته باشند. از این نکات باید به استفاده از تکنیک نقب، ساخت سناریوهای گوناگون در راستای حفاری، نوشتن کدهای لازم برای کارگران، سنجش شیب و محیط و استعلام لوله ها از سازمان های آب، گاز و مخابرات اشاره داشت.

نتیجه گیری

     در این مطلب سعی شد تا نکاتی در زمینه ی منحول فاضلاب را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. اگر قصد اجرای منهول را دارید، توصیه ی ما کارشناسان مجرب خونه سازها می باشد.

14 پاسخ
 1. Hamid Arami
  Hamid Arami says:

  ممنون از اطلاعاتی که دادید
  من نویسنده و کارشناس محتوا هستم و از شما اجازه میخوام که این مطالب رو در وبسایتی که دارم روش کار میکنم https:// emdadino .com/ استفاده و منتشر کنم.

  پاسخ
 2. Hamid Arami
  Hamid Arami says:

  ممنون از اطلاعاتی که دادید
  سوالم اینه که نقشه اجرایی منهول فاضلاب و دیتیل و نحوه اجرای منهول توسط شخص متخصص تعیین میشه و یا افرادی با تجربه کم هم میتونن با این شیوه کار کنن
  یا افراد باید حتما آموزش رو ببینن؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *