طوقه چینی چاه

طوقه چینی چاه یا آجر چینی دهانه چاه، یکی از روش های مورد استفاده برای پوشش و استحکام چاه است که با روش های مختلفی توسط چاه کن یا مقنی انجام می شود.

در واقع در این مقاله به صورت کامل و جامع به موضوعاتی نظیر آموزش طوقه چینی، جزئیات طوقه چینی و قیمت آن خواهیم پرداخت. بنابراین ما را تا پایان این متن همراهی فرمایید.

طوقه چینی چاه

     طوقه چینی یا همان آجر چینی دهانه ی چاه، قسمتی از بالای چاه به حساب می آید. طوقه به شکل یک قیف برعکس است و به طور کلی به منظور بستن درب چاه مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل به وسیله ی مصالح و موادی نظیر آجر و ملات لازم صورت می گیرد.

     همان طور که در جریان هستید، چاه های جذبی در کشور ما همواره استفاده می شوند و کاربردهای زیادی را پیش روی استفاده کنندگان قرار می دهد. این چاه ها نیز باید به خوبی طوقه چینی شوند. طوقه چینی چاه جذبی هم تقریبا مشابه با سایر چاه ها است که در ادامه به آن خواهیم رسید.

     آجر چینی یا همان طوقه چینی به منظور حفظ ایمنی و سلامت مردم انجام می شود؛ به این صورت که درب چاه در سطح زمین بسته شده و از افتادن افراد در درون آن جلوگیری به عمل می آید. خودروها و به خصوص کامیون هایی هم در خیابان ها هستند که هر لحظه ممکن است ناگهانی به داخل این چاه ها بیفتند. این طوقه ها نقش دیگری هم دارند و آن هم این است که مانع ریزش چاه ها در اماکن مختلف شوند.

     این روزها طوقه ها و آجر چینی های غیر استاندارد به وفور مشاهده می شود که متاسفانه مشکلات بی شماری را به وجود می آورند. این مشکلات ممکن است جانی و مالی باشند و به هیچ عنوان نباید از غیر اصولی بودن آن ها به سادگی عبور کرد. به همین دلیل است که باید اطلاعات خود را در این خصوص بالا ببریم تا در نهایت قادر به ساخت طوقه های استاندارد باشیم. طوقه چینی در فهرست بها نیز از مواردی است که باید به آن اهمیت دهیم.

آموزش طوقه چینی چاه

     برای پی بردن به روش چیدن طوقه چینی دهانه چاه، ابتدا باید با ابزار مورد نیاز آشنایی پیدا کنیم. از ابزاری که برای انجام این عملیات بهره برده می شود، باید به تیشه، ماله، متر، بیل، کمچه، استانبولی و فرغون اشاره داشت. البته این ها ابزار مورد نیاز هستند و علاوه بر آن ها، به مصالحی هم نیاز داریم که بالاتر در خصوص آن ها گفتیم. شن، ماسه، سیمان، آجر و سنگ از مهم ترین مصالح هستند که حتما باید همه ی آن ها را در اختیار داشت.

     طریقه دور چینی چاه، عملیات چندان پیچیده ای نیست، اما بهتر است این کار را به کارشناسان و متخصصان در این زمینه واگذار کنید. طوقه چینی همه جا یکسان نیست و بستگی به عواملی نظیر ارتفاعات دارد. این کار باید در زمینی سفت و میان دو زمین سست صورت گیرد.

     در حین انجام آجر چینی دور چاه، فراموش نکنید که باید از وسایل ایمنی مانند کمربند بهره برد. مصالح مانند آجرها هم باید کیفیت بالایی داشته باشند تا به مرور زمان، مشکلاتی را ایجاد نکنند. این آجرها به گونه ای چیده می شوند که شکافی بین آن ها به چشم نخورد. همچنین پشت آن ها باید با ملات و سیمان به خوبی پر شود تا روزنه های احتمالی نیز پوشانده شود.

     پس از انجام این کار و به پایان رساندن سطح اول، ماسه می ریزیم و این کار را تا چند بار ادامه می دهیم. در میان طوقه ها باید دایره ای کوچک را ایجاد کرده و تا بعدا بتوان لوله ی فاضلاب را از آن عبور داد. بر روی طوقه آجری، یک طوقه بتنی قرار داده می شود. سپس صبر می کنیم تا طوقه خشک و محکم شود. بعد کف سازی می کنیم و محل چاه نیز باید علامت گذاری شود.

     یکی از انواع چاه هایی که طوقه  چینی بر روی آن ها دیده می شود، چاه فاضلاب است. نحوه  طوقه چینی چاه فاضلاب هم تقریبا مشابه با عملیات ذکر شده است و تفاوت آشکاری ندارد.

     فراموش نکنید عمل طوقه چینی برای آب های آشامیدنی و قنات ها به شکل عمودی و موازی با دیواره ی چاه انجام می گیرد؛ چرا که قنات ما نیاز به کف شکنی و لایروبی خواهد داشت و دهانه ی آن نباید به صورت کامل بسته شود.

     ساخت طوقه از جنس بتن نیز می تواند استحکام زیادی به چاه ما بدهد. طوفه بتنی چاه این روزها محبوبیت فراوانی پیدا کرده است و می تواند انتخاب ایده آلی برای شما عزیزان به حساب بیاید.

قیمت طوقه چینی چاه

     همان طور که در بالا ذکر شد، انجام عملیات طوقه چینی چاه به موارد و عوامل متنوعی بستگی دارد. بنابراین، بدیهی است که نمی توان یک قیمت ثابت را برای آن در نظر گرفت. به همین منظور، بهتر است تا با متخصصان و کارشناسان خونه سازها در تماس باشید تا آن ها شما را در جریان قیمت دقیق برای انجام این کار قرار دهند. این تیم همواره بهترین و نازل ترین قیمت ها را برای عملیات طوقه چینی و یا سایر کارها در نظر می گیرند.

دیتیل طوقه چینی چاه

     دیتیل اجرایی طوقه چینی هم اکنون در بسیاری از مناطق کشور به فروش می رسند که توسط متخصصان معماری تهیه و پخش شده اند. این دیتیل ها در قالب اتوکد هستند و اطلاعات زیادی در خصوص نحوه ی طوقه چینی و اجزای به کار رفته در آن را می توان مشاهده نمود.

کول گذاری چاه

     در روش کول چینی و یا طوقه چینی چاه، کول هایی از جنس سیمان را درست کرده و آن را به گونه ای بر روی چاه قرار می دهند که آن را به صورت کامل بپوشاند. این کول ها باعث افزایش استحکام بدنه ی چاه می شود و از ریزش آن در دراز مدت نیز جلوگیری می کند. بنابراین می توان به سادگی دریافت که با انجام عمل کول گذاری، عمر چاه شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

     به جز مورد گفته شده، کول ها استفاده های دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، در ساخت قنات ها هم از آن ها بهره می برند تا شاهد محکم تر شدن این قنات ها باشند. در مجموع باید گفت که کول ها نقش حیاتی و مهمی را در این گونه موارد ایفا می کند و نباید از آن ها غافل شد.

ابعاد طوقه چینی چاه

     در صورتی که زمین مورد نظر ما سفت باشد، دهانه ی چاه باید عمقی برابر با ۲ متر را داشته باشد. حال اگر با زمین نیمه سفتی سر و کار داشته باشیم، انجام طوقه چینی به عمقی در حدود سه الی چهار متر انجام خواهد گرفت. ارتفاع طوقه چاه به عواملی بستگی دارد و مهم ترین آن  هم در این جا گفته شد.

     به طور کلی قطر یک طوقه هم مساوی با قطر یک آجر استاندارد است و اندازه ای در حدود ۲۲ سانتی متر را برای آن در نظر می گیرند. قطر دهانه ی چاه هم تقریبا ۹۰ سانتی متر خواهد بود. این بود خلاصه ای از ابعاد طوقه چاه.

روش بستن درب چاه

     انجام کار طوقه چینی، به ما کمک می کند تا درب چاه را ببندیم. همان طور که کفته شد، این کار مانع افتادن وسایل و یا افراد به درون چاه می شود. پس باید با بستن درب چاه فاضلاب، عملیات طوقه چینی را به اصولی ترین شکل ممکن به پایان برسانیم. روش بستن در چاه هم در بالا توضیح داده شد.

     چاه بست ها هم از دیگر وسایل مورد نیاز در جهت پوشاندن چاه هستند و از آن به وفور استفاده می شود. نحوه بستن چاه بست نیز مشابه با مورد فوق است و افراد برای انجام آن دردسری نخواهند داشت.

طریقه بستن چاه ارت

     در مقالات قبلی در مورد چاه ارت توضیح داده شد و تا حد زیادی با آن آشنایی پیدا کردیم. خوشبختانه طوقه چینی برای اکثر چاه ها به کار می آید که یکی از آن ها چاه ارت است. افراد قادر هستند تا طوقه چینی را بر روی این چاه ها نیز پیاده سازی کرده و در نهایت شاهد حفظ سلامت و جان افراد آن منطقه باشند.

ریزش طوقه چاه

     در خصوص ابعاد، ارتفاع و مصالحی که باید در امر طوقه چینی به کار گرفته شود، توضیح داده شد. فراموش نکنید که رعایت نکردن هر یک از این مراحل باعث می شود که از استاندارد بودن آن چاه فاصله داشته باشیم و در نهایت به نتیجه ی دلخواه نرسیم.

     حتی ابعاد و اندازه  های هر یک از آجرها نیز ملاک مهمی هستند و باید به آن ها توجه نمود. از پیامدهای رعایت نکردن اصول گفته شده باید به ریزش طوقه چاه اشاره داشت که علاوه بر خطرآفرین بودن، ضررهای مالی را هم در پی خواهد داشت. بنابراین، باز هم توصیه می کنیم که برای ساخت طوقه ی محکم و بدون ایراد با متخصصان خونه سازها تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *