شمع چیست؟ حفر شمع به چه صورت است؟

بسیار پیش می آید که لایه های اولیه ی خاکی ظرفیت زیادی برای تحمل نیروهای مختلف و انتقال آن به سطوح پایین تر نداشته باشد. در همین راستا، از شمع کوبی در گودبرداری بهره می برند و در بسیاری از مواقع هم این کار نتیجه می دهد. با انجام این کار، احتمال نشست ساختمان ها نیز به حداقل خواهد رسید.

حال در این مطلب سعی داریم تا بگوییم که شمع کوبی چیست و مزایا و معایب آن چه هستند. ضمنا شما عزیزان را با انواع شمع کوبی و روش حفر میله شمع توسط چاه کن و مقنی آَشنا خواهیم کرد.

حفر شمع، نخستین مرحله از فرایند شمع کوبی ساختمان

حفر شمع، نخستین مرحله از فرایند شمع کوبی ساختمان

برای استفاده از شمع در ساختمان، اولین مرحله از فرایند پر پیچ و خم، حفر چاه مناسب برای شمع می باشد. این چاه، به دلیل اهمیت کلیدی در پی ساختمان، از ویژگی های مخصوصی برخوردار است و حفر آن در تخصص هرکسی نیست. تعداد حفر چاه شمع در هر پی، بسته به نظر کارشناسان ساختمان بوده و با توجه به موقعیت، متراژ و طبقات ساختمان تعیین می شود.

حفر شمع چیست؟

برای کوبیدن شمع و استفاده برای پی ساختمان، ابتدا نیاز است که چاه شمع را حفر کنید. حفر چاه شمع، با روش های مختلفی انجام می شود که انتخاب روش، بسته به محل حفر شمع و میزان هزینه در نظر گرفته شده خواهد داش. حفر شمع تنها توسط متخصصین صورت خواهد گرفت چرا که با بالاتر رفتن عمق چاه، انجام کار بسیار سخت و خطرناک خواهد بود. حفر چاه شمع توسط افراد متخصص خونه سازها، به شما از بابت خطرات و اشکالات احتمالی پس از حفر اطمینان خواهد داد و با خیال راحت می توانید حفاری شمع درجا را داشته باشید.

شمع کوبی چیست؟

بهتر است بحثمان را با این سوال که شمع کوبی چیست، آغاز کنیم. این عمل در واقع فرایندی است که طی آن ظرفیت باربری خاک و مقاومت ساختمان بیشتر شده و این کار در مجموع از نشست جلوگیری می کند. نیروی وارد شده به سطوح پایین تر خاک مطمئنا از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل است که از این روش استفاده های زیادی می شود.

حفر شمع چیست؟

حال که تا حدودی با شمع کوبی در گودبرداری آشنایی پیدا کردیم، بهتر است به سراغ انواع آن برویم.

انواع شمع برای استفاده

قبل از اجرای مراحل مختلف شمع کوبی، لازم است تا با انواع آن نیز آشنایی کاملی داشته باشیم تا بهترین نوع آن را پیاده کنیم. ابتدا به مبحث انواع شمع می پردازیم. به طور کلی چهار شمع اصلی داریم که فولادی، بتنی، چوبی و مرکب هستند.

شمع فولادی

شمع های فولادی معمولا کاربردهای فراوانی دارند و یکی از مهم ترین آن ها را هم باید نوع لوله ای به حساب آورد. این شمع ها در دو حالت انتها بسته و انتها باز به زمین وارد می شوند و کار خود را به خوبی انجام می دهند.

شمع بتنی

شمع های بتنی نیز دو نوع هستند که نامشان شمع های پیش ساخته و شمع های در جاریز است. جالب است بدانید که خود شمع های در جاریز هم در دو نوع با غلاف و بی غلاف در بازار موجود هستند که هر یک کارایی خاص خود را دارند. نوک شمع های بتنی معمولا پهن است و این بارزترین خصوصیت آن ها به شمار می رود که در هنگام خرید باید به آن دقت داشته باشید.

انواع شمع برای استفاده

شمع  چوبی

شمع های چوبی از نوع طبیعی هستند؛ چرا که از درختان و چوب تنه های آن ها به دست می آیند. در بیشتر اوقات، از درختانی که شاخ و برگ آن ها زرد شده و یا خشکیده است، استفاده می شود. چوب این شمع ها با دقت فراوانی تراشیده می شود و باید بدون درز و سالم باشد. شمع های چوبی غالبا در سه دسته ی کلاس  A، کلاسB و کلاس C موجود هستند که هر کدام اندازه و ویژگی خاص خود را دارند.

شمع مرکب

در نهایت به شمع های مرکب می رسیم. دلیل این نام گذاری برای شمع های مرکب این است که از دو مصالح مختلف ساخته می شوند و در آخر آن ها را با هم ترکیب می کنند. فولاد، بتن و چوب از موادی است که اکثرا در این شمع ها به کار می رود.

سایر انواع شمع

البته گفتنی است که علاوه بر موارد فوق، شمع های دیگری نیز ممکن است به چشم بخورند که تعداد آن ها چندان زیاد نیست. از این شمع ها باید به اتکایی، اصطکاکی و تراکمی اشاره داشت. یکی دیگر از روش های کارآمد برای شمع کوبی در گودبرداری ، ترکیب و استفاده از آب و بنتونیت است؛ اگر چه که استفاده از آن تا حد زیادی به جنس خاک و سایر وضعیت های لازم بستگی دارد.

شمع های پیش ساخته

یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در امر شمع کوبی را باید شمع های پیش ساخته به شمار آورد. در بالا اشاره ای به این شمع ها شد، اما به دلیل اهمیت بالا، تصمیم گرفتیم که نگاه عمیق تری به آن داشته باشیم. شمع های پیش ساخته عمدتا از قطعات مربی شکلی برخوردار هستند و میلگرد نیز دارند.

این میلگردها منتج به افزایش سختی و پایداری بیشتر شمع ها و در نتیجه ساختمان ها می شوند. بنابراین نتیجه می گیریم که از این نوع شمع ها بیشتر برای ساختمان هایی با خاک های بسیار سست استفاده می شود تا مقاومت ساختمان بیش از پی افزایش پیدا کند.

حفر شمع توسط چاه کن چگونه انجام می شود؟
حفر شمع توسط چاه کن چگونه انجام می شود؟

عملیات حفر شمع در گودبرداری در شمع کوبی نیز باید ابتدا به مسلح کردن خاک پرداخت و سپس یکی از انواع شمع های فوق را در آن قرار داد.

در خقیقت حفر چاه شمع، نخستین مرحله از عملیات کوبیدن شمع بوده که مرحله کلیدی نیز محسوب می شود.

حفر شمع کار هر کسی نیست و به افراد خبره نیازمند است که این قسمت توسط خونه ساز ها با اطمینان کامل از رضایت پس از کار انجام خواهد شد.

اما در رابطه با مکان استفاده،  به عنوان مثال، در صورتی که سطوح ابتدایی خاک از قدرت لازم برای پخش کردن بار برخوردار نباشد، می توان این روش را پیاده کرد. این نخستین و مهم ترین شرط برای شروع عملیات حفر شمع است که هرگز نباید نادیده گرفته شود.

البته سایر شروط لازم برای انجام این کار هم در نوع خود اهمیت دارند. سطوح پایین تر خاک نیز باید استحکام کافی برای انتقال بار و ایجاد تعادل را داشته باشند. از این روش بیشتر برای ساختمان های بلند استفاده می شود که در معرض باد شدید یا زلزله قرار دارند. در واقع دخالت نیروهای افقی همچون حوادث گفته شده می تواند نقش تعیین کننده ای در به کار بردن یا عدم استفاده از آن ها داشته باشد. حتی برای کاهش فرکانس طبیعی نیز از شمع کوبی بهره می برند.

کاربرد حفر شمع و شمع کوبی

کاربرد حفر شمع و شمع کوبی

همان طور که بالاتر گفته شد، حفر شمع توسط مقنی، کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه مروری بر آن ها خواهیم داشت.

۱- استفاده از شمع کوبی در زیر آب های زیرزمینی که تحت تاثیر نیروهای بر هم کنش قرار می گیرد.

۲- بیشتر شدن ظرفیت باربری از پخش شدن بارهای ساختمان به سطوح پایینی

۳- استفاده از حفر شمع در گودبرداری در راستای کاهش و کنترل هر چه بهتر فرکانس

۴- استفاده از شمع کوبی در بندرهایی که در روی خاک قرار دارند.

۵- جهت جلوگیری از فرسایش پایه های پل های مختلف

۶- استفاده از روش شمع کوبی در اسکله ها برای محکم شدن خاک

۷- جلوگیری از بروز نشست در مناطقی با خاک سست

۸- پایدار شدن خاک زمین هایی با شیب نسبتا تند

روش اجرای شمع کوبی

پس از صحبت در مورد موارد گفته شده، به یکی از مهم ترین قسمت های این مقاله یعنی روش اجرای شمع کوبی می رسیم. قبل از هر چیز باید یادآوری کرد که اجرای عملیات شمع کوبی در هر جایی جایز نیست و تنها به شروط فوق بستگی دارد. همچنین حفر میله شمع توسط چاه کن و مقنی آانجام خواهد شد که خونه سازها، میتوانند شما را در این راه یاری کنند.

برای عملیات شمع کوبی در گودبرداری ، ابتدا باید به حفر شمع توسط مقنی پرداخت. حفاری اولیه با ریخته شدن بنتونیت که در بالا گفته شد، صورت می گیرد. سپس کیسینگ گذاری تا محل عبور لایه ی ریزشی باید در دستور کار قرار گیرد. بعد از آن، مجددا حفاری از درون این کیسینگ انجام می پذیرد. حال باید در انتهای شمع یک انباره درست کرد که البته این کار بیشتر برای شمع هایی از نوع پدستالی صدق می کند.

اگر مطالب مربوط به این حوزه را به خوبی بدانید، حتما با قفسه ی آرماتور آشنایی دارید. از این قفسه برای ساخت سازه ها استفاده می شود و محبوبیت فراوانی هم دارد. بعد از ایجاد انباره، باید قفسه ی آرماتور را در خاک جایگذاری کرد. سپس از تجهیزاتی همچون ترمی و قیب در راستای انجام بتن ریزی استفاده می گردد. پس از به پایان رسیدن بتن ریزی، کیسینگ را بیرون می کشیم و اجرای شمع را به اتمام می رسانیم.

شمع کوبی در گودبرداری

یکی از مطالب بسیار مهم در حوزه ی عملیات شمع کوبی، انجام این کار برای گودبرداری است. پیش تر از کاربردهای پی عمیق یا روش شمع کوبی در گودبرداری نیز گفتیم. گفتیم که این کار منتج به عدم نشست ساختمان ها می شود و یکی از رایج ترین راه ها نیز هست.

برای انجام این روش، شمع ها را در اطراف زمینی که قصد داریم تا آن را گودبرداری کنیم، قرار می دهیم. این کار باید با فاصله های معین انجام گردد و تعداد شمع ها نیز بیشتر یا کمتر از حد استاندارد نباشد. جنس شمع ها نیز باید همان طور که گفته شد، باشد (فولادی، بتنی و چوبی).

در زمینه ی گودبرداری، نیروهای جانبی از اطراف به شمع وارد می شود و شمع نیز این نیروها را تحمل کرده و به قسمت های زیرین وارد می کند. پس از این که شمع ها به خوبی در محل دلخواه جای گرفت، عملیات گودبرداری آغاز می شود و سپس می توان مراحل بعد یعنی ساخت سازه ها را در پیش گرفت.

مزایای شمع کوبی در گودبرداری

شمع کوبی در گودبرداری مزایا و معایب مختلفی دارد که در این جا به مهم ترین آن ها می پردازیم. پس ابتدا به سراغ ویژگی ها مثبت شمع کوبی می رویم.

۱- حفر شمع توسط چاه کن و مقنی در بیشتر مواقع با سرعت زیادی صورت می گیرد.

۲- در صورت اجرای شمع کوبی در خاک، دخالتی در ساخت و ساز انجام نخواهد شد و افراد باید خیالشان از این بابت راحت باشد.

۳- شمع ها اغلب نقش سازه ی نگهبان را دارند.

۴- هزینه ها تقریبا کمتر از سایر عملیات ها برای مقاوم سازی ساختمان ها خواهد بود.

۵- در صورت تخریب ساختمان در آینده، امکان استفاده یی دوباره از این شمع ها برای سایر ساختمان ها وجود خواهد داشت.

۶- حفر شمع و استفاده از شمع برای گودبرداری در مناطقی که عمق ۵ متری دارند، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.

ایرادات شمع کوبی

حال به ایرادات اجرای شمع کوبی در ساختمان ها می رسیم. البته باید بدانید که معایب شمع کوبی در برابر مزایای آن چندان به چشم نمی آید و کفه ی ترازو به سمت ویژگی های مثبت آن سنگینی می کند. به همین دلیل است که افراد در ساخت سازه ها ترجیح می دهند تا از این روش استفاده کنند. اما در موارد به خصوصی، چیشنهاد بر عدم استفاده از آن است.

۱- در صورتی که ارتفاع ساختمان بیش از اندازه ی استاندارد باشد، معمولا از روش شمع کوبی استفاده نمی گردد. اگر هم از این عملیات برای مقاوم سازی ساختمان ها بهره ببرند، فاصله ی میان شمع ها در محل گودبرداری را کمتر می کنند.

۲- امکان استفاده از برخی شمع ها در ساخت سازه ها وجود ندارد. به طور مثال، شمع پیش ساخته از انواع شمع هایی است که در هر جایی نمی توان از آن ها بهره برد، اما باز هم محبوبیت خود را دارند و کم و بیش در مناطقی با خاک بسیار سست استفاده می شوند.

۳- حفر شمع غیر اصولی: گاهی با حفر چاه شمع غیر اصولی، میتوان خسارات جبران ناپذیری به پی ساختمان و زمین آن وارد کرد که ممکن است ناگهان این ایرادات باعث خرابی و یا ترک ساختمان شود.

دستگاه اجرای شمع کوبی در گودبرداری

در نهایت به بخش مفید دیگری در زمینه ی عملیات اجرای شمع کوبی در گودبرداری می رسیم و آن توضیحی در خصوص دستگاهی مخصوص است. در قسمت روش اجرای شمع کوبی در این مورد توضیحاتی ارائه شد، اما لازم به ذکر است که برای انجام آن از یک دستگاه استفاده می گردد.

به وسیله ی این دستگاه مکانیکی، شمع ها را با فاصله هایی معین در خاک قرار می دهند. بنابراین می توان دریافت که با دستگاه هایی سنگینی  سر و کار داریم که این کار را در راستای عمود و از بالا به پایین انجام می دهند. به داخل رفتن شمع ها در خاک نیز زمانی صورت می گییرد که وزنه ی موجود در این دستگاه در بالاترین حالت خود قرار دارد.

تنها توضیحی کوتاه در مورد دستگاه شمع کوبی کافی به نظر می رسد؛ چرا که اجرای این کار به عهده ی متخصصان است و سایر افراد باید به آن ها مراجعه کنند. دستگاه های شمع کوبی سه نوع گوناگون دارند که هیدرولیکی، دیزلی و بخاری هستند. استفاده از هر یک از این دستگاه ها نیز به محل مورد نظر و همچنین شمع های مختلف بستگی دارد که از این نکته نیز نباید به سادگی عبور کرد.

قیمت اجرای شمع کوبی در گودبرداری

در اصل نمی توان قیمتی را به صورت دقیق برای شمع کوبی در گودبرداری و حفر میله شمع توسط چاه کن و مقنی تعیین کرد؛ چرا که هزینه ی مربوط به آن به شرایط مختلفی وابسته است. از عوامل موثر در تاثیرگذاری قیمت اجرای شمع کوبی باید به نوع شمع های استفاده شده، تعداد شمع ها، مساحت محل مورد نظر و سایر موارد اشاره داشت.

قیمت حفر شمع

حفر شمع و چاه برای انجام عملیان، توسط مقنی و چاه کن، یکی از مراحل انجام شمع کوبی است که با قیمت های مختلف انجام می شود. قیمت حفر چاه شمع، با توجه به نوع خاک و دستگاه خهای مورد استفاده متغیر خواهد بود. بدیهیست هرچه مقاومت خاک بیشتر باشد و هرچه حفر چاه با ابزار کمتر باشد، قیمت حفاری شمع درجا نیز بالاتر خواهد رفت. شما می توانید جهت دریافت قیمت دقیق حفر چاه و مشاوره جهت انجام حفاری شمع درجا، با کارشناسان خونه سازها تماس گرفته و بهترین قیمت را دریافت کنید.

نتیجه گیری

همان طور که مطالعه کردیم، آگاه شدیم که حفر شمع و استفاده از آن در گودبرداری روشی بسیار مناسب و نسبتا به صرفه در راستای مقاوم کردن هر چه بیشتر ساختمان ها است که این روزها برای ساخت ساختمان هایی در مناطقی با خاک سست مورد استفاده قرار می گیرد. دریافتیم که حفر شمع، شمع کوبی یا پی عمیق، امری حیاتی در زندگی انسان ها دارد و می تواند باعث نجات جان آن ها در برابر بلایای طبیعی باشد.

در این مقاله تلاش داشتیم تا شما را با مفاهیمی نظیر شمع کوبی، مزایا و معایب، انواع شمع ها، روش ها و قیمت حفر شمع با کیفیت بالا، کاربرد، شمع گذاری در خاک، روش اجرا با دستگاه مخصوص، قیمت انجام این کار آشنا کنیم. اگر به صورت جدی قصد ساخت سازه ای را دارید، توصیه ی ما این است که مطالب فوق را بار دیگر با دقت فراوان مطالعه کرده و برای حفر شمع توسط چاه کن و مقنی با اطمینان خاطر و بهترین کیفیت، از طریق خونه سازها اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *