چاه کنی با دستگاه یا تراکتور چگونه است؟

چاه کنی با دستگاه، حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری از  انواع روش های حفر چاه به صورت مکانیکی است.
برای حفاری چاه ها روش های متفاوتی وجود دارد و انسان بسته به نیاز، شرایط، سلیقه و دارایی خود نسبت به انتخاب یکی از آن ها اقدام می کند. کندن چاه به روش دستی به وسیله ی چاه کن های دستی نیز یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش ها به حساب می آید که روزانه عده ی زیادی از افراد آن را برمی گزینند.

دریافت مشاوره

در صورتی که نیازمند خدمات حفاری چاه و چاه کن در تهران و کرج هستید، فرم را پر و در قسمت توضیحات مورد را مطرح کنید.
نام و نام خانوادگی
توضیحات(ضروری)

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا شما را با این شیوه ی کندن چاه با دستگاه بیشتر آشنا کنیم. ضمنا در ادامه نکاتی در زمینه ی  طرز کار و قیمت دستگاه چاه کن آب و فاضلاب را بیان خواهیم کرد. بنابراین ما را تا پایان مقاله خونه سازها همراهی کنید.

حفاری با دستگاه چاه کنی چگونه است؟

آشنایی با چاه کنی

در گذشته از شیوه  های سنتی برای حفاری چاه  ها استفاده می شد و حتی این قضیه به عنوان یک شغل به حساب می آمد. چاه کن ها و مقنی های زیادی با علاقه و پشتکار فراوان این کار را انجام می دادند و به ازای آن هم دستمزدی دریافت می کردند. البته هنوز هم می توان رد پای این شغل را در بسیاری از مناطق کشور مشاهده کرد. به طور کلی در چاه کنی به صورت دستی، چاه کن عمق یک گودال، چاله و چاه را افزایش می دهند و هدفی از انجام این کار هم دارند. از مهم ترین اهداف برای کندن چاه ها باید به رسیدن به آب های زیرزمینی، دفع فاضلاب، دفع ولتاژهای اضافه و سیستم کانال هوا برای مناطقی نظیر مترو و چاه آرت ساختمان اشاره داشت.
آشنایی با چاه کنی

انواع حفر چاه

     چاه های متنوعی برای حفر وجود دارد و هر کدام نیز اسم و خصوصیات خاص خود را دارند. شیوه ی حفاری در هر یک نیز ممکن است تفاوت هایی با دیگری داشته باشد. از انواع این حفاری ها باید حفر چاه فاضلاب، حفر چاه جذبی، حفر میله ی چاه، حفر چاه آب باران، چاه ارت و حفر چاه آب را نام برد. بیشتر تمرکز ما در این مقاله بر روی حفر چاه فاضلاب به وسیله ی دستگاه چاه کنی فاضلاب است و صرفا گریزی بر نام سایر شیوه ها داشتیم.

دستگاه چاه کنی چیست؟

دستگاه چاه کن چیست؟ چاه کنی با دستگاه

دستگاه چاه کن چیست؟

     با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و اختراع وسایل مهم، دستگاه های چاه کن دستی نیز روانه ی بازار شدند تا کار مردم را برای حفاری راحت تر کرده باشند. این دستگاه سال به سال با پیشرفت هایی هم همراه است و به جزئیات آن اضافه می شود تا در مجموع بتوان با آسودگی خاطر بیشتری از آن ها بهره برد. با ورود چاه کنی با دستگاه، حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری، شغل چاه کنی دستی که در بالاتر به آن اشاره داشتیم نیز دستخوش تغییرات و نقش آن شاید کم رنگ تر از قبل شد؛ البته گفته شد که عده ی قابل توجهی هنوز هم این شغل را دنبال می کنند.

چاه کنی با دستگاه یا حفر چاه توسط مقنی؟
استفاده از دستگاه چاه کنی یا حفر چاه توسط مقنی؟

باید بدانید که دستگاه های دیگری هم برای کندن چاه ها در جهان وجود دارند که نباید به سادگی از آن ها عبور کرد. با این حال، بسیاری از افراد به دلیل ساده بودن کار با چاه کن دستی و قیمت پایین تر ترجیح می دهند که از این دستگاه استفاده کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که کندن چاه به شیوه ی دستی نیز ممکن است خطرات خاص خود را داشته باشد. به عنوان مثال، اگر در آن محل و چاه خطر ریزش زیاد باشد، معمولا سعی می شود که از این شیوه استفاده نشود.
همچنین در مناطقی که عمق برخورد به آب های زیرزمینی کم باشد نیز از این دستگاه بهره نمی برند، چرا که هر لحظه امکان سقوط و مرگ وجود خواهد داشت. پس نتیجه می گیریم که این روش با وجود آسان و محبوب بودن می تواند خطراتی را هم به همراه داشته باشد. قبل از هر چیز باید به نکاتی که گفته شد، توجه کرد و سپس کار را آغاز نمود.

شیوه ی استفاده از چاه کنی با دستگاه

چاه کنی با دستگاه | حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری - خونه سازها

چاه کنی با دستگاه | حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری – خونه سازها

قبل از کندن چاه، لازم است تا به مواردی همچون نحوه ی محاسبه ی اندازه ی چاه فاضلاب دقت داشته باشیم. ابتدا باید گفت که جنس زمین هر منطقه و تعداد نفرات از اهمیت فراوانی برخوردار است و نشان می دهد که اندازه ی چاه فاضلاب دقیقا چه قدر باید باشد.

جنس زمین را تعیین کنید:

جنس زمین به چند دسته ی متنوع تقسیم می شود اما عموما در دو نوع وجود دارد؛ شنی و غیرشنی. زمین شنی به نوعی می گویند که چاه فاضلاب در مدت زمان بسیار دیرتری پر می شود؛ چرا که خاک روند سریع تری برای جذب آب دارد. حال این که در زمین های شنی این اتفاق دقیقا برعکس است و جذب آب کمتر رخ می دهد. به همین خاطر، چاه در این گونه از زمین ها زودتر پر شده و بیشتر به تخلیه ی آن نیاز می شود. ضمنا متراژ حفاری چاه در زمین های غیرشنی باید بیشتر از زمین ها و چاه های شنی باشد.

از سالم بودن دستگاه مطمئن شوید

اینجاست که کار دستگاه چاه کن دستی چاه آغاز می شود.  پیش از روشن کردن این دستگاه باید سالم بودن و پر بودن روغن در آن اطمینان حاصل کنیم. در غیر این صورت، خطراتی ما را تهدید خواهد رد و یا این که کار ما به درستی انجام نخواهد شد.

آماده به کار چاه کنی با دستگاه:

در روی این دستگاه کلیدی وجود دارد که باید آن را در حالت روشن قرار داد. سپس بخشی به اسم ساسات قابل مشاهده است که پس از روشن شدن دستگاه باید بلافاصله کشیده شود. سپس با استفاده از بخشی تحت عنوان پستونکی، بنزین به داخل کاربراتور هدایت می شود. بعد باید هندل را کشیده تا موتور دستگاه نیز روشن گردد. در نهایت باید چاله کن را به صورت عمودی روی نقطه ی دلخواه قرار داده و به امر حفاری بپردازید. در حین انجام این کار هم باید مدام گاز دستگاه را بگیرید تا چاه یا زمین به خوبی سوراخ شود.

نکات لازم جهت چاه کنی با دستگاه

به منظور بهره بردن از چاه کن دستی، ابتدا لازم است تا موارد ایمنی را به خوبی هر چه تمام تر رعایت کنید تا در عین انجام کار، آسیبی به شما نرسد. این نکات را به این دلیل در مقاله آوردیم که در سال های اخیر افراد زیادی با خطرات ناشی از این دستگاه مواجه بودند و نکات ایمنی مربوط به آن را به خوبی رعایت نمی کردند. خوشبختانه از یک زمان به بعد، روش استفاده از این دستگاه رایج شد و حال ما نیز باید به آن  عمل کنیم.

استفاده از وسایل و رعایت نکات ایمنی

از ساده ترین وسایلی که برای استفاده از چاه کن دستی باید به کار برد، می توان به عینک، گوشی و کلاه ایمنی اشاره کرد. سپس نوبت به خود دستگاه می رسد؛ به این معنی که باید از اتصالات موجود در این دستگاه اطمینان حاصل کنید و توجه زیادی به آن ها داشته باشید.

جالب است بدانید که برخی از این دستگاه ها بزرگ تر از حالت عادی هستند  و در نتیجه، ضربات بیشتری را به چاه ها و زمین ها وارد می کنند. فراموش نکنید که این دستگاه ها برای دو شخص به صورت هم زمان ساخته شده اند و به هیچ عنوان نباید به صورت انفرادی از آن ها استفاده کرد.

نگهداری دستگاه چاه کنی

پس از استفاده از دستگاه چاه کن دستی نیز باید آن را در جای خشک نگه داری کرد. همچنین در روزهای بارانی سعی کنید از آن دستگاه استفاده نکنید. این کار ممکن است برای دستگاه شما خطرآفرین باشد. هنگامی که در امر چاه کنی به سنگ برخورد کردید، برای حفاری بیشتر تلاش نکنید؛ زیرا این کار به موتور دستگاه شما آسیب خواهد زد.
به هیچ وجه از چاه کن بدون روغن نیز استفاده نکنید. در پایان این نکات باید عرض کنیم که اگر از دستگاهتان برای مدتی طولانی استفاده نمی کنید، بهتر است آن را در حالت خاموش و به صورت افقط بر روی زمین قرار دهید. با به خاطر سپردن این نکات، هم به شما آسیبی وارد نمی شود و هم دستگاهتان عمر طولانی تری خواهد داشت.

انواع دستگاه چاه کنی:

دستگاه چاه کنی دستی، خود انواع مختلفی دارد که بسته به مکان استفاده، کاربرد و بسیاری از عوامل دیگر، ممکن است هرکدام از این دستگاه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

چاه کنی با دستگاه روتاری

دستگاه حفاری روتاری که به عنوان دستگاه حفاری دورانی نیز شناخته می شود، با استفاده از مته ای فولادی، به وسیله چرخش، مصالح موجود را خرد و چاه را حفر می کند. در اثر این چرخش، مته حفاری بسیار داغ می شود که از مایع حفاری برای تعدیل دما و جلوگیری از خرابی دستگاه استفاده می شود.

چاه کنی با دستگاه ضربه ای

حفاری ضربه ای، رایجترین توع از دستگاه های حفاری محسوب می شوند. این دستگاه ها با ایجاد ضربات پی در پی، باعث سست شدن مصالح زمین و در نهایت حفر چاه خواهند شد. عیب این روش نسبت به روش قبل، سرعت پایینتر است.

چاه کنی و حفر چاه با تراکتور

 در روش حفاری تراکتوری، حفر چاه به وسیله تراکتورهای مخصوص و مشابه با روش ضربه ای انجام می شود. در این روش ضربه ها با بالابردن و رها شدن سیم بکسل کامیون به سطح وارد می شوند. این روش در مقابل دستگاه های ضربه ای معمولی، صدای کمتری تولید می کند.

چاه کنی با دستگاه برقی

 این روش که برخی از موارد خارج از دسته بندی حفاری دستی قرار می گیرد، عمل حفر چاه را به وسیله دینام های قوی انجام می دهد. با استفاده از این دینام ها که با برق قوی سه فاز کار می کنند، عمل حفر چاه به صورت ضربه ای، با سرعت بالاتر و صدای کمتر انجام می شود.

دستگاه چاه کنی چرخشی

دستگاه های حفاری چرخشی نیز مانند روتاری، از مته های بزرگ و چرخش برای حفر چاه استفاده می کنند. از انواع آن می توان به مته های تیغه ای ثابت و کاج دار اشاره کرد.

نتیجه گیری

بی شک چاه کنی با دستگاه، حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری در امر حفاری زمین، چاله، گودال و چاه به یکی از بهترین وسایل تبدیل شده است و روزانه افراد زیادی آن را استفاده می کنند. گفته شد که شیوه های مختلفی برای انجام این فعالیت وجود دارد، اما چاه کنی به روش دستی را باید از برترین ها در نظر گرفت.
همین قضیه باعث شد تا ما در این مقاله به صورت مفصل به بررسی آن بپردازیم و جزئیاتی همچون تعریف چاه کن دستی، انواع حفر چاه ها، شیوه ی استفاده آن را برایتان شرح دهیم. ضمنا برخی از نکات ایمنی در هنگام استفاده از چاه کنی با دستگاه، حفر چاه و چاه کنی با تراکتور و روتاری را برای شما عزیزان بازگو کردیم که از مهم ترین مطالب ما در این مقاله به شمار می رود. در صورتی که قصد چاه کنی با دستگاه، حفر چاه با تراکتور و روتاری را دارید، با کارشناسان خونه سازها تماس حاصل کنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *