بهترین زمان حفر چاه آب چیست؟

بهترین زمان حفر چاه آب چیست؟

این مقاله راهنمای کامل برای حفر انواع چاه آب دستی و حفر چاه با دستگاه روتاری و ضربه ای است. می توانید با توجه به نکات ذکر شده به روش سنتی و صنعتی برای حفر چاه آب کشاورزی، حفر چاه آب خانگی، گلخانه و … اقدام کنید. البته پیش از اقدام به حفر لازم است از نکاتی شامل نحوه دریافت مجوز حفر چاه و سایر موارد مهم فنی که در ادامه شرح داده ایم، مطلع باشید:

چاه آب چیست؟

چاه آب، گودالی است که انسان برای رسیدن به آب در زمین حفر می کند تا به منابع آب سفره های زیر زمینی دسترسی پیدا کند. کیفیت چاه بستگی به مدت تامین آب در ازاء صرف کمترین هزینه دارد. برای حفر چنین چاهی، نیاز به مشخصات هیدرولیکی و اکویفور کارآیی هیدرولیکی با تست های پمپاژ است.

نحوه تعیین بهترین محل حفر چاه آب

نحوه تعیین بهترین محل حفر چاه آب

تعیین بهترین محل حفر چاه آب، از اهمیت بسیاری برخوردار است تا در ازای زمان و هزینه های که صرف می شود، به بهترین نقطه از سفره های آب زیر زمینی دسترسی ایجاد شود. اما سوالی که مطرح می شود این است که تعیین محل حفر چاه آب به روش سنتی بهتر است یا بهتر است به شیوه های مهندسی و تخصصی اعتماد کرد؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی  پیدا کردن بهترین محل حفر چاه بسیار ساده تر شده است، بنابراین منطقی می رسد که از این تکنولوژی در جهت رسیدن به خواسته خود استفاده کنیم. یکی از شیوه هایی که اغلب برای تعیین محل حفر استفاده می شود، حفر چاه های مته‌ ای و اندازه گیری سطح آب است. 

بررسی این چاه ها در هر ماه می تواند یک آگاهی نسبی از وضعیت سفره آب زیرزمینی ایجاد کند تا بتوان برای محاسبه سایر پارامترهای آبی از آن استفاده کرد. علاوه بر این برای تعیین بهترین محل حفر چاه آب لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • محل حفر چاه آب، براساس استاندارد های محلی در هر ناحیه، دارای حداقل فاصله از سایر ساختمان های اطراف باشد تا بتوان از نفوذ آلودگی احتمالی به چاه آب جلوگیری کرد. در تصویر زیر نکات ایمنی برای جلوگیری از آلودگی را مشاهده می کنید:
 • تعیین محل حفر چاه به معیارهایی نظیر ارتفاع زمین، موقعیت مکانی چاه و عدم برخورد ابزار حفاری با لوله های گاز و کابل های برق دفن شده زیر زمین، رعایت فاصله میان ساختمان ها و منابع آلودگی های موجود در منطقه نظیر محل های نگهداری دام، بستگی دارد.
 • بهترین محل حفر چاه در نقطه ای مرتفع و به دور از آلودگی است.
 • میزان حداقل فاصله برای حفر چاه با ساختمان های اطراف، به توان بستر خاک و سنگ آن محدوده برای جلوگیری از نفوذ و نشت آلودگی ها بستگی دارد.
 • در صورتی احتمال خطر آلودگی آب چاه وجود دارد که عمق چاه آب، کمتر از ۵۰ فوت باشد و یا عمق چاه آب، در قسمت لایه های نفوذ ناپذیر، کمتر از ۱۰ فوت باشد.
 • برای محافظت از چاه در برابر نفوذ آلودگی، لازم است در محیط های آلوده به انواع آلاینده ها، حداقل فواصل تا ساختمان ها یا تجهیزات محیط اطراف چاه، حداقل دو برابر  مقدار مشخص شده برای چاه های عادی باشد.

انواع مجوز حفر چاه آب

دریافت مجوز حفر چاه یا همان پروانه بهره برداری چاه آب، یک اقدام الزامی پیش از حفر انواع چاه آب است. زیرا منابع آب زیر زمینی که از طریق چاه و قنات در دسترس قرار می گیرد، از منابع و میراث آن سرزمین محسوب می شوند. انواع مجوز حفر چاه برای مصارف مختلف  ،نظیر موارد زیر است:

 • مجوز حفر چاه خانگی
 • مجوز حفر چاه برای گلخانه
 • مجوز حفر چاه برای کشاورزی
 • و …

با دریافت مجوز، می توانید به صورت قانونی از آب های زیرزمینی در محل تعیین شده، استفاده کنید. انواع پروانه بهره برداری برای حفر چاه عمیق، نیمه عمیق در تمامی موارد مصرف نظیر مصارف خانگی، کشاورزی، صنعتی، شرب و … صادر می شود.

نحوه دریافت مجوز بهره برداری چاه آب

برای دریافت مجوز بهره برداری چاه آب، لازم است واحد شرایط و دارای مدارک لازم جهت طی کردن مراحل قانونی باشید. پیشنهاد می دهیم اگر قصد دریافت مجوز بهره برداری انواع چاه را دارید، برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ” خانه سازها” تماس حاصل فرمایید.

عمق حفر چاه آب

انتخاب عمق حفر چاه، به عواملی نظیر موقعیت زمین شناسی منطقه، عمق آب زیرزمینی، کیفیت آب زیرزمینی و … بستگی دارد. معمولا چاه هایی که نزدیک به هم حفر می شوند، عمق نزدیک به هم دارند، مگر اینکه در مناطق یخبندان قرار گرفته باشند.

نحوه محاسبه قیمت حفر چاه

نحوه محاسبه قیمت حفر چاه براساس نرخ اتحادیه حفر چاه محاسبه می شود. البته محاسبه هزینه حفر چاه آب با روش های سنتی و مدرن متفاوت می باشد. این محاسبه با توجه به نوع مجوز و دستگاه های مورد استفاده متفاوت خواهد بود. می توانید برای اطلاع از قیمت روز حفر چاه نظیر موارد زیر، با کارشناسان “خانه سازها” تماس حاصل فرمایید:

 • قیمت حفر چاه آب کشاورزی
 • قیمت حفر چاه آب با دستگاه
 • قیمت حفاری چاه آب با دستگاه روتاری
 • قیمت حفاری چاه آب با دستگاه ضربه ای
 • هزینه حفر چاه آب با دستگاه
 • و …

عوامل تعیین کننده هزینه حفر چاه اب

قیمت کلی حفر چاه با توجه به قیمت تعیین شده از سوی اتحادیه اعلام می شود، اما محاسبه قیمت نهایی و تمام شده با توجه به اجرای کامل پروژه توسط چاه کن تعیین می شود. عوامل موثر بر قیمت حفر چاه شامل موارد زیر است:

 • متراژ چاه
 • عمق چاه
 • نوع خاک
 • روش حفاری چاه
 • دستگاه حفر چاه
 • نوع چاه (ارت، فاضلاب، آب و…)
 • محل حفر و جنس زمین از نظر نوع دژ، سنگی یا ماسه ای بودن
 • ارزش قیمت کول گذاری چاه یا همان نصب کول به همراه هزینه حمل و بارگیری و تخلیه بار کول خریداری شده
 • هزینه طوقه چینی برای چاه
 • هزینه گلدانی چاه یا همان آبچکان درب چاه
 • قیمت بستن درب چاه
 • هزینه نصب دریچه بازدید چاه
 • حمل نخاله خاک ناشی از حفاری چاه

** اگر موضوع حفاری، فاضلاب باشد و چاه قدیمی فاضلاب از قبل وجود داشته باشد، هزینه تخلیه چاه محاسبه می شود.

به طور مثال قیمت حفر چاه آب از طریق دستگاه با قیمت حفاری چاه دستی متفاوت است. علاوه براین اگر چاه فقط از میله تشکیل شده و انباری نداشته باشد، متراژ چاه با توجه به طول محاسبه می شود. البته اگر چاه دارای انباری باشد، متراژ بخشی که میله است به صورت زیر محاسبه می شود:

“حاصل ضرب طول * عرض * ارتفاع بر مبنای متر مقنی “

در این حالت متراژ انباری به صورت دو برابر حاصل ضرب طول در عرض در ارتفاع دو برابر (متر مقنی) محاسبه خواهد شد. به طور کلی قیمت حفر چاه در زمین سخت یا همان دژ از طریق کمپرسور به صورت توافقی میان طرفین پروژه تعیین می شود.

تاثیر نوع خاک بر قیمت حفر چاه

تاثیر نوع خاک بر قیمت حفر چاه، از معیارهای مهم در محاسبه قیمت حفاری به شمار می رود، سختی خاک در سهولت یا دشواری شرایط حفاری تاثیر مستقیم دارد. علاوه براین کیفیت خاک در کیفیت چاه حفر شده تاثیرگذار می باشد و عمق چاه به خاک و موقعیت محلی منطقه نیز وابسته است.

نوع خاک در نواحی مختلف زمین شامل ۳ نوع زیر است:

 • خاک رسی: حفاری چاه در مناطقی با خاک رسی، به این دلیل که خاصیت جذب خیلی کمی دارد و آب را در خود نگه می‌دارد، بسیار مناسب حفاری برای چاه آب است.
 • خاک شنی: جذب آب در خاک شنی بسیار بالا است، علاوه بر این، آب در آن به راحتی نفوذ می کند و به پایین منتقل می گردد.
 • خاک ماسه‌ ای یا همان ماسه بادی: این نوع خاک جذب آب بسیار ضعیفی دارد و بعد از جذب مقدار کمی آب، خاک به سرعت اشباع می‌ شود.

انواع حفر چاه آب

انواع حفر چاه آب شامل حفر چاه آب دستی، حفر چاه آب خانگی و حفر چاه عمیق می باشد که از طریق استفاده از ابزار و ماشین آلات حفاری انجام می شود. در این قسمت به شرح انواع حفاری چاه آب پرداخته ایم:

 • حفر چاه با دستگاه روتاری: استفاده از دستگاه روتاری یکی از روش های حفاری برای استخراج آب است. در این نوع عمق حفاری، حفر چاه به عمق قرار گیری آب‌ های زیر زمینی بستگی دارد و معیار تعیین کننده دیگر، موقعیت جغرافیایی و کیفیت آب منطقه می باشد.
 • حفر چاه با دستگاه ضربه ای : حفاری با این دستگاه به عنوان حفر چاه ضربه ای شناخته می شود. روش عملکرد این دستگاه بر مبنای بلند کردن و ضربه زدن مته ای سنگین و انداختن آن به طور قائم روی زمین است. با این روش مته به خرد کردن زمین می پردازد و ارتفاع سقوط و فراوانی ضربه با مته بستگی به سختی سنگ و موقعیت زمین دارد. در واقع مته، به مجموعه ای از مته، جارز، روپ ساکت و استیم گفته می شود که به طور مستقیم به کابل حفاری وصل می شود و با روش پنسیلوانین حفاری می کند. اگر مته به ساقه های سنگین وصل شود، به آن روش کانادین حفاری گویند.
 • چاه کن دستی یا سنتی: از روش حفاری در اجرای مراحل حفر چاه آب دستی استفاده می شود. دستگاه چاه کن دستی یا سنتی سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت، بعد از حفاری چاه و خاکبرداری با کمک مته های ویژه اینکار، سطح دیوار چاه با سیمان و یا بتن به خوبی پوشانده می شود.
 • حفر چاه با مته چرخشی: این دستگاه که از مته فلزی بزرگ به شکل چرخشی ساخته شده، در زمان حفر چاه با استفاده از حرکت چرخشی مته، به سرعت به حفر زمین می پردازد.
 • حفر چاه با مته کابلی: در حفر چاه آب با استفاده از مته کابلی، از یک نوع کابل‌ از جنس فلز بسیار مستحکم و مقاوم استفاده می شود که به سمت بالا و پایین به حرکت در می آید. این کابل با تکان های متوالی که دارد سنگ ها را خرد کرده و زمین را حفر می کند.
 •  چاه‌ های نقطه‌ ای: در این نوع چاه‌، لوله‌ های فلزی به هم متصل از طریق وارد آوردن ضربه به صورت چرخشی وارد زمین می‌ شوند. در این حالت، آب از طریق صفحه ای مشبکی شکل که در انتهای لوله‌ ها متصل شده است، استخراج می گردد.

نکات مهم قبل از حفر چاه آب

در این قسمت نکات مهم که لازم است قبل از حفر چاه آب بدانید را شرح داده ایم. لازم است با فراهم کردن شرایط لازم برای حفاری ایمن و سودمند اقدام کنید و از علائم ریزش چاه آب، نشانه های رسیدن به آب در چاه، علت کم شدن آب چاه و … مطلع باشید. در ادامه برخی از نکات ضروری را می خوانید علاوه براین می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی و مطالعه مقالات مرتبط به صفحه اصلی همین سایت “خانه سازها” مراجعه کنید.

 1. در اجرای مراحل حفاری چاه و همچنین طراحی ساختمان چاه، انجام بررسی های زمین شناسی در منطقه و مطالعات ژئوفیزیک کاملا ضروری است.
 2. پیش از اقدام به حفر چاه لازم است، کل پروژه حفاری و بررسی های لازم توسط کارشناس انجام شود تا از ریزش چاه جلوگیری شود. بنابراین لازم است وضعیت زمین، میزان جذب خاک، نوع خاک منطقه و متراژ چاه در نظر گرفته شود.
 3. اگر حفر چاه بدون انجام بررسی های لازم به شیوه سنتی انجام شود، می تواند خسارت هایی را به دنبال داشته باشد. حفر چاه به صورت غیر اصولی می تواند منجر به عدم جذب و گرفتگی آب شود.
 4. رعایت حداقل فواصل تعیین شده میان چاه آب با سایر ساختمان ها و آلاینده های محیطی را از نظر دور نگه ندارید زیرا لازم است از ورود آلودگی به آب شرب آشامیدنی جلوگیری شود.
 5. پیش از آغاز حفر چاه آب برای تشخیص صحیح محل حفر چاه فاضلاب و بهترین زمان حفر چاه آب حتما از راهنمایی کارشناس حفاری استفاده کنید، تا جلوی اتلاف زمان و هزینه های حفاری را بگیرید.

ابزار حفر چاه آب شامل چیست؟

برای انجام انواع حفاری از ابزار های متعددی شامل موارد زیر استفاده می شود. انتخاب نوع ابزار و دستگاه های حفاری با توجه به جنس زمین و سایر مشخصات چاه، از عوامل اصلی محاسبه قیمت نهایی پروژه های حفاری به شمار می رود. از اصلی ترین ابزارهای حفاری چاه با شیوه های مدرن و سنتی که توسط متخصص مقنی چاه کن انجام می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انواع دستگاه های حفاری نظیر دستگاه روتاری حفاری، ضربه ای، چرخشی، کابلی، مته ای و …
 2. کابل برق برای روشنایی داخل چاه
 3. دبل مخصوص انتقال خاک چاه
 4. هواکش تهیه هوا داخل چاه
 5. بالابر
 6. کلاه ایمنی
 7. بیل
 8. فرغون
 9. کلنگ مخصوص حفاری چاه
 10. کمربند ایمنی برای ورود و خروج از چاه
 11. استفاده از خدمات مشاوره با متخصص مقنی چاه برای اطلاع از شرایط حفاری و دریافت مجوز بهره برداری چاه آب

** می توانید برای مشاوره در زمینه حفر انواع چاه آب، از راهنمایی کارشناسان خونه سازها استفاده کنید؛ جهت مشاوره با شماره تلفن … تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *